Ödemiş’te Buzağı Ölümleri Konulu Toplantı Gerçekleşti


 

Ödemiş’te Buzağı Ölümleri Konulu Toplantı Gerçekleşti

 

​Milli Tarım Projesi kapsamında açıklanan verilere göre Türkiye’de yıllık 6 milyon buzağı doğduğu ve bunlardan 900 bininin öldüğü belirtiliyor. Yavruların ölümleri çoğunlukla, doğumdan sonraki ilk 8 saat içinde annelerinden yeterli ağız sütü alamamalarından kaynaklanıyor. Zengin bağışıklık proteinlerini içeren ağız sütünü yeterli oranda ya da hiç alamadıkları için bağışıklık sistemi oluşmayan buzağıların doğumdan sonraki ilk 1 ay içerisinde öldükleri biliniyor.

Ülke ekonomisinde büyük bir açığa yol açan, 1 yaş altındaki buzağıların ölümünün önüne geçilmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından önemli çalışmalar yapılıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, 2018 yılında buzağı ölüm oranını yüzde 15’ten 5’e düşürmeyi hedeflediklerini açıkladı ve elde edilecek 500 bin buzağı kazancıyla Türkiye’nin et ithalinin önüne geçileceğini kaydetti.

İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından da buzağı ölümlerinin önüne geçmek için konuyla ilgili eğitim ve toplantılar düzenleniyor. Ödemiş İlçesinde Kaymakam Celil Ateşoğlu, Belediye Meclis Üyesi Halil Deveci, Ödemiş Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü İbrahim Altıntaş ile Veteriner Hekimler ve çok sayıda üreticinin katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ödemiş İlçe Müdürü İbrahim Altıntaş; “Sayın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba, 2018 yılını Buzağı kayıplarının ve hayvan hastalıklarının önlenmesi yılı ilan etti. Sayın Bakanımızın talimatları ile 4 milyon Buzağı Septisemisi aşısının Bakanlığımızca ihalesi yapılıyor. Alınacak bu aşıları 2018 yılında ilçemizdeki mevcut gebe hayvanlara uygulayacağız. Ödemiş İlçemiz süt hayvancılığının yoğun olarak yapıldığı dolayısı ile buzağı doğumlarının çok olduğu bir bölgedir. Bu toplantıdan alacağımız bilgilerin ve yapacağımız Buzağı Septisemi aşılarının; üreticilerimizin bilgi ve bilinçlerini artıracağı ve İlçemizdeki buzağı ölümlerini durduracağını ümit ediyorum” dedi.

İlçe Kaymakamı Celil Ateşoğlu ise; Ödemiş için Buzağı ölümlerinin çok önemli olduğunu söyleyerek “Katılan üreticilerin buradan faydalı bilgilerle ayrılacağını ve bu bilgilerin buzağı ölümlerinin azalmasına katkıda bulunacağını inanıyorum” dedi.

Toplantıda daha sonra Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Prof. Dr. Sezgin Şentürk “Buzağı Kayıplarının nedenleri ve nasıl önleriz” konulu bir sunum gerçekleştirdi.


Yazan - 5 Ocak 2018. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x