Ordu’da fındık hasadı erken başladı


Ordu'da 2 Ağustos'ta başlaması planlanan fındık hasadı, bazı üreticiler tarafından aşırı sıcaklardan dolayı erken başlatıldı. Çatalpınar ilçesinde daha önce belirlenen fındık hasat tarihine rağmen vatandaşlar, aşırı sıcak nedeniyle erken olgunlaşan fındıklarını topluyor.  ( Sefa Eyi - Anadolu Ajansı )

 

Çatalpınar’da bazı fındık üreticileri, aşırı sıcaklar nedeniyle hasada bir hafta erken başladı

 

 

Ordu’da 2 Ağustos’ta başlaması planlanan fındık hasadı, bazı üreticiler tarafından aşırı sıcaklardan dolayı erken başlatıldı.

 

Çatalpınar ilçesinde daha önce belirlenen fındık hasat tarihine rağmen vatandaşlar, aşırı sıcak nedeniyle erken olgunlaşan fındıklarını topluyor.

 

Yeni Mahalle’deki bahçesinden bu yıl 2 ton fındık bekleyen Münevver Kırlak, aşırı sıcak nedeniyle fındığın bazı bölgelerde erken olgunlaştığını söyledi.

 

Zarar görmemesi için fındığı toplamaya başladıklarını anlatan Kırlak, şöyle devam etti:

 

“Baharın bu yıl erken gelmesi ve havaların sıcak gitmesinden dolayı bahçemizdeki fındık erken olgunlaştı. Fındığın yere dökülerek zarar görmemesi için biz de hasada bugün itibariyle başladık. Yalnız fındık geçtiğimiz yıla göre çok az. 4 ton fındık üretiyorum ama bu yıl en fazla 2 ton fındığım olur.”

 

Geçen yıl fındığı fiyatın düşük olmasından dolayı satmadığını belirten Kırlak, “Fındık fiyatları, üreticinin maliyetini karşılamıyor. Geçen yıl fındık fiyatları bizi tatmin etmedi ve ben de fındığımı satmadım. Bu yıl fındık fiyatları 15 lirayı görürse geçtiğimiz ve bu yıla ait fındığı satarım. Bu konu da hükümetin üreticiye sahip çıkmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

 

Fındık üreticisi Ayhan Çakır ise yılda ortalama 1 ton fındık ürettiğini ancak bu seneki verimin düşük olmasından dolayı ortalama 250 kilo fındık hasat edebileceğini aktardı.

 

“Erken hasat edilen fındığın kalitesi düşük”

 

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt ise fındığın açıklanan takvime göre hasat edilmesi gerektiğine dikkati çekti.

 

Erken hasat edilen fındığın kalitesinin düşük olduğunu dile getiren Cörüt, şunları kaydetti:

 

“Olgunlaşmadan toplanan fındık, üreticinin randıman kaybı yaşamasına neden olur. Ayrıca fındıkta aflatoksin oluşumunu tetikler. Bu yüzden üreticilerimiz açıklanan takvime göre hasat yapmalı ancak toprak yapısı farklı olan ve güneşi direkt alan bahçelerde fındık erken olgunlaşarak dökülmeye başlayabilir. Bu bahçelerde yere dökülen fındık toplanmalı fakat daldaki fındık hasat edilmemeli.” AA


Yazan - 29 Temmuz 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x