Organik Tarımcılar Panelde Buluştu.

Sosyal medyada paylaş.

IMG_1655

 

Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO), Almanya Tarım Bakanlığınca da desteklenen Çift Taraflı İşbirliği Projesi kapsamında   “Alman-Türk İşbirliği ile Organik Tarım” panelinde organik tarımın paydaşlarını bir araya getirdi.

 

Uludağ Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği ev sahipliğinde UİB Konferans Salonunda 5 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleşen panelde, organik tarımın yaygınlaştırılması ile sağlıklı bir zeminde üretimden ihracata ve ithalattan tüketime kadar olan süreçte, Türkiye Geneli ile Bursa özelindeki mevcut durumun masaya yatırıldı.

 

Organik tarımcıların yanı sıra, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer ÇELİK, Bursa Gıda ve Yem Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Harun EÇKİN, Uludağ Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Dr. Salih ÇALI, Ekolojik Tarım organizasyonu Derneği Başkanı Atila Ertem ile ihracatçılar ve Uludağ Ünv. Ziraat Fakültesi öğrencileri katıldılar.

 

Bursa Bitkisel Üretim ve Hayvancılıkta Büyük Potansiyele Sahip

 

Panelin açılış konuşmasını yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer ÇELİK, Bursa’nın bitkisel ve hayvansal üretimde sahip olduğu potansiyele dikkat çekerek, Bursa ülkesel çapta 10 civarında üründe birinciliğini sürdürmektedir. Özellikle de organiğe yakın bir üretim periyodunda yetiştirilen Bursa Siyahı gibi çok özel bir ürüne sahibiz dedi. İl Müdürü ÇELİK konuşmasını şöyle sürdürdü; “Organik tarım konusunda aynı oranda söz sahibi değiliz. Bu konuda mevcut durumu olumluya çevirecek, Bursa’da organik tarımın yaygınlaşması ve gelişimi için lokal bölgesel ve ürün bazlı proje uygulamalarımız devam etmektedir.

 

Organik tarım konusunda görev yapan personelimizin eğitimlerine öncelik vererek bu çalışmalarımızı en kısa zamanda başarılı şekilde tamamlamak için çalışıyoruz. Bizim çalışmalarımıza ışık tutacağı ve destek olacağına inandığım panelin hayırlı olmasını diler, emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

 

Bursa’nın Organik Ürün Üretimi, Organikte Kalite ve Başarı Hikayeleri

 

ETO Başkanı Atila Ertem’in Mederatorlüğünde gerçekleşen panelde, Alara Firmasından Dr. Salih ÇALI, Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsünden Dr. Gülay BEŞİRLİ, Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim AK, Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.Mustafa TAYYAR, Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Ziraat Yük. Müh. Erdem DURGUT ve ETO Yön. Kur. Bşk. Atila ERTEM panelist olarak katılarak; Bursa’nın Organik Ürün Üretimi, İşleme ve İhracat Potansiyelinde Sebze Bitkileri, Meyve Bitkileri ve Hayvansal Üretim konularında katılımcılara sunum yaptılar. Ayrıca  ETO Yön. Kur. Bşk. Atila ERTEM’in Organikte Kalite konusu ile Ekolojik Yaşam Derneği Başkanı Arca ATAY ile BARAN Organik Tarım Çiftliği sahibi Hüseyin BARAN’ın Organikte Başarı Hikayeleri konusundaki anlatımlar da dinleyicileden ilgi gördü.

 

Sunumların ardından panelistlerin katılımcılardan gelen soruları cevaplaması ile panel sona erdi.


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=59631

Yazan - May 18 2014. Kategori TARIM, GIDA, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı