Otellere getirilen ‘helal’ kriterler!..

Sosyal medyada paylaş.

Business-Islamic Hospitality1

 

Odalarda Mushaf-ı şerif ile seccade bulundurulacak. Otelde alkol ve domuz eti olmayacak. Tuvaletlerde kıble yönüne dikkat edilecek…

 

 

Türkiye Gazetesi’nden Oğuzhan Şahin’in haberine göre Türk Standartları Enstitüsü (TSE) helal otel kriterlerini belirledi. TSE Helal Teknik Komitesi’nce hazırlanan ve görüş için ilgili kurumlara gönderilen tasarıya göre otellerde gıdadan temizlik maddesine, mescitten tuvalete kadar tüm detaylara standart getirildi. İşte helal standartları için aranan şartlar:

 

* Gıda ve içeceklerin hazırlanması, işlenmesi, taşınması ve depolanması sırasında helal olmayanlara bulaşmamalı. Otelde domuz mamülü ve alkollü içecek bulundurulmamalı, dışarıdan girişine de izin verilmemeli.

 

* Banyo, tuvalet ve duşlarda bulunan sabun, şampuan gibi temizlik malzemeleri TSE’nin ‘helal kozmetik’ şartlarını karşılamalı.

 

* Odalarda kıble yönünü gösteren işaret olmalı, her odada bir Kur’an ile seccade bulundurulmalı.

 

ALATURKA VE ALAFRANGA TUVALET

 

* Otelde ibadet için, abdest alma yeri ve yeterli büyüklükte mescit bulunmalı. Mescitlerin müzik sesini geçirmeyecek şekilde izole edilmeli. Cuma namazı ulaşım imkanı sağlanmalı.

 

* Erkek ve kadın tuvaletlerinde hem alafranga hem alaturka tuvalet bulunmalı. Pisuvarlarda mahremiyet için tedbir alınmalı.

 

* Tuvaletlerde, su ile taharet imkanı sağlayacak donanım olmalı.

 

* Tuvaletler kıble yönü dikkate alınarak konumlandırılmalı.

 

* Kuaför, SPA, masaj hizmeti hemcinsler tarafından sunulmalı.

 

* Ödemeli TV yayınlarında İslam ahlakına aykırı yayın olmamalı, internette aile filtresi uygulanmalı.

 

*Otel çalışanlarının kıyafet, hal ve hareketleri İslam ahlakına aykırı olmamalı.


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=62239

Yazan - Haz 30 2014. Kategori MANŞET, MAGAZİN. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı

| Designed by Mavikedi internet Hizmetleri |