Özlük Haklarımızla ilgili TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna katılım sağladık


TBMM’de görüşülmekte olan Torba yasayla sağlık çalışanlarının özlük haklarında yapılacak iyileştirmelere ilişkin düzenlemelere Veteriner Hekim’lerin dâhil edilmemesi üzerine; öncelikle hazırlanan örnek metinlerle siyasiler bilgilendirilmiş, mesleki kamuoyunun bilgilendirilmesi için medya ve sosyal medya üzerinden konu gündemde tutulmuştur. Devamında 23/07/2018 tarihinde TBMM de Plan ve Bütçe komisyonunda yapılan görüşmelere İstanbul, İzmir, Bursa Veteriner Hekimleri Odaları başkanları ile birlikte TVHB Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri katılım sağlamıştır.

Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olacak bu tasarı için hazırlamış olduğumuz dokümanlar tüm komisyon üyelerine bizzat verilerek bilgilenmeleri sağlanmış, komisyon sırasında maddeler oylanırken gerekçeleri de anlatılmıştır. 27. Yasama Döneminin ilk Plan ve Bütçe Komisyonunda muhalefet milletvekillerince; 5018 sayılı yasaya aykırı olarak etki analizi yapılmadan konunun komisyona gelmemesi gerektiği belirtilerek, Veteriner Hekimler ve Eczacıların da sağlık çalışanları olarak bu kapsama alınması gerektiği vurgulanmıştır. Milletvekillerince meslek odaları ve birliklerin gerekli görüşü alınmadan ve sağlık komisyonunda görüşe açılmadan plan ve bütçe komisyonuna gelmesinin de yanlış olduğu belirtilmiştir. Ayrıca Tarım ve Orman Komisyonu Başkanı Meslektaşımız Prof. Dr Yunus Kılıç ziyaret edilerek konu hakkında dokümanlar kendisine sunulmuştur. Bu konu da bilgilendirme yapılmıştır.

Gecenin ilerleyen saatlerinde maddeler oylamaya geçildiğinde muhalefet partilerince sunulan Veteriner Hekimlerin ve Eczacıların da özlük haklarına yönelik düzenlemeye dâhil edilmesi önerisi komisyonda reddedilmiştir.

Bu kapsamda yapılan çalışmanın, Veteriner Hekimlerin sağlık sınıfında olduklarının anlaşılması ve bu konudaki haklarının verilmesi yönünde önemli bir zemin oluşturduğu görülmüştür. Bundan sonraki süreçte teklif mecliste görüşülürken girişimlerimiz devam edecektir.

Bilgilerinizi rica ederiz.

İzmir Veteriner Hekimleri Odası
Yönetim Kurulu


Yazan - 24 Temmuz 2018. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x