Paranın ‘en genç’ patronu


157569

 

Görev süresi 19 Nisan’da dolacak TCMB Başkanı Erdem Başçı’dan koltuğu devralacak olan 40 yaşındaki Murat Çetinkaya paranın en genç patronu olacak.

 

 

 

Murat Çetinkaya’nın atanmasıyla birlikte Merkez Bankası’nda ‘gelenek’ devam edecek. Süreyya Serdengeçti ile başlayan Durmuş Yılmaz ve Erdem Başçı ile devam eden bayrak yarışında bankanın içinden bir isim daha başkanlık koltuğuna oturmuş olacak. Başarılı bir kariyere sahip 40 yaşındaki Çetinkaya hem selefleri hem de dünyadaki mevkidaşları arasında en genç isim olarak dikkat çekiyor.

 

Seleflerinin en genci

 

1976 yılında doğan Murat Çetinkaya, selefleri Erdem Başçı, Durmuş Yılmaz ve Süreyya Serdengeçti arasında zorlu göreve gelen en genç isim oldu.

 

Süreyya Serdengeçti 14 Mart 2001’de  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı koltuğuna oturduğunda 49 yaşındaydı. Serdengeçti 14 Mart 200-14 Mart 2006 tarihleri arasında TCMB Başkanlığı görevini yürüttü.

 

18 Nisan 2006’da görevi Serdengeçti’den devralan Durmuş Yılmaz ise 59 yaşındaydı. Yılmaz, 18 Nisan 2006-13 Nisan 2011 tarihleri arasında TL’nin patronuydu.

 

14 Nisan 2011’de bayrağı Yılmaz’dan alan Erdem Başçı da 45 yaşındaydı.

 

En genç genel müdür yardımcısı!

 

Çetinkaya, Halkbank’ın halka arzında roadshow ekibinde yer alan ve 30 yaşında banka tarihinin en genç Genel Müdür Yardımcısı olarak da kamuoyunun dikkatini çekmişti.

 

Fed, ECB ve BoJ’da yaş ortalaması 69

 

Öte yandan dünyanın en önemli üç merkez bankası başkanlarının yaş ortalaması 69.

 

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen 69, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi 68 ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Haruhiko Kuroda ise 71 yaşında.

 

Türkiye’nin adı en sorunlu beş gelişen ülke Hindistan, Brezilya, Endonezya ve Güney Afrika ile ‘Kırılgan beşli’ olarak anılıyor. Esas olarak

 

ülke para birimlerinin kırılganlığını ifade eden tanımlamanın isim babası Morgan Stanley.

 

‘Kırılgan Beşli’nin en genç başkanı

 

Brezilya Merkez Bankası Başkanı Alexandre Antônio Tombini  9 Aralık 1963 doğumlu. 52 yaşındaki Tombini, Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in hakkında soruşturma kararının alındığı Brezilya’da ekonominin içinde bulunduğu çalkantılı süreçte zorlu günler yaşıyor.

 

23 Mayıs 2013’ten bu yana Endonezya Merkez Bankası Başkanlığı görevini yürüten Agus Martowardojo ise 60 yaşında.

 

Global Finance’in ‘Yılın En İyi Merkez Bankası Başkanları’ arasında gösterdiği Hindistan Merkez Bankası Başkası Raghuram Govind Rajan 54’ünde.

 

Güney Afrika Merkez Bankası (SARB) Başkanı Lesetja Kganyago ise 7 Ekim 1965 doğumlu. 50 yaşındaki Kganyago 9 kasım 2014’ten bu yana SARB Başkanlığı görevini yürütüyor.


Yazan - 12 Nisan 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x