Petshop’larda artık sadece …

Sosyal medyada paylaş.

1507570_770834509603151_6131557423624300769_n

 

 

Meclis Çevre Alt Komisyonu’nda Hayvanları Koruma Kanunu için görüşmeler tamamlandı. Petshop’larda artık sadece balık ve kuş satılacak.

 

 

Petshop’larda artık sadece …

 

 

Meclis Çevre Alt Komisyonu’nda Hayvanları Koruma Kanunu için görüşmeler tamamlandı. Petshop’larda artık sadece balık ve kuş satılacak. Komisyon, sivil toplum kuruluşlarından gelen öneriler doğrultusunda kanunda önemli bir değişiklik yaptı.

 

 

Buna göre, Çevre Komisyonu’nda Mayıs ayında görüşülmesi beklenen tasarının aynen kabul edilmesi halinde, uygulamaya konulacak bazı yeni düzenlemeler şöyle:

 

 

Üretim çiftlikleri haricinde hayvan ticareti yapmak yasaklanacak.

 

 

Akvaryum balıkları ve kuş türleri yasağın dışında kalacak. Bu hayvanların ticaretinin yapıldığı yerlerde, hayvanların sağlıklarının iyi, barındırıldıkları yerin temiz ve sağlık şartlarına uygun olması zorunlu olacak.

 

 

Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanlar, yerel yönetimlerce kurulan bakımevlerine götürülecek. Burada kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanlara mikroçip takılacak. Sahiplendirilemeyenler alındıkları ortama bırakılacak.

 

 

Başta yunuslar olmak üzere, hayvanların kullanıldığı kara ve su sirklerinin işletilmesi yasaklanacak.

 

 

Kas ve çene yapısı güçlü, tehlike arz edebilecek köpekleri ağızlıksız ve tasmasız dolaştıranlara 500 lira para cezası uygulanacak.


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=58878

Yazan - Nis 29 2014. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı