Pınar Et’in Suçu Ne?


Erkan KONURALP

Uzun süredir televizyonda yayırnlanan ve halkın büyük beğenisini çeken ünlü yazar Vedat Türkali’nin ölümsüz esere “Fatmagül’ün Suçu Ne “dizisi sanki şu anda yazılı basında oynanıyor.

Birçok yazımızda değindiğimiz gibi sap ile samanı adeta ayıramıyoruz.Bu yazıyı okurken sakın bizlerin sahtekarlıklara ödün verilsini istediğimiz anlamı çıkarılmasın.Ama bunun yanında da olaya objektif bakılmasını da sağlamamız gerektiğine inanalım.

PINAR ET SADECE TAVUK ETİ KULLANDI..

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 05 Haziran tarihinde

taklit ve tağşiş(Bir maddenin içine başka bir ürün katma) yaptığı laboratuvar sonuçları kesinleşen firmaların isimlerini sitesinde kamuoyu ile paylaştı.Bunu memnunlukla karşıladık.

Açıklanan firmaların içinde ürünlerine tavuk,at.eşek ve domuz eti karıştıranları öğrendik.Bu açıklamanın ardından Pınar Et bir açıklama yaptı.

Pınar Et’in karışık ürün açıklaması

Pınar Et’, ‘Uzun Soyulmuş Sosis-Yüzde 100 Dana’ adlı ürünlerinde kanatlı eti tespit edildiği haberleri ile ilgili açıklama yaptı. Pınar Et’ten, ‘Uzun Soyulmuş Sosis-Yüzde 100 Dana’ adlı ürünlerinde kanatlı eti tespit edildiği haberleri ile ilgili yapılan açıklamada, “Hiçbir ürünümüzde ‘taklit’ ve ‘tağşiş’ olarak nitelendirilebilecek bir durum söz konusu değildir” denildi. Pınar Entegre Et ve Un Sanayii A.Ş.’den yapılan basın açıklamasında, “Bugün saat 16.00 itibariyle bazı internet sitelerine düşen bir haberde şirketimizde üretilen ‘Uzun Soyulmuş Sosis-Yüzde 100 Dana’ ürünümüzde kanatlı eti tespit edildiği yer almakta ve buna bağlı olarak şirketimizin tağşiş yaptığı izlenimi oluşturulmaya çalışılmaktadır. Kurulduğu günden bu yana Türk halkının yaşam kalitesini artırmak için çalışmalarını sürdüren, yasalara ve etik kurallara bağlılığı birincil öncelikleri arasında bulunduran Pınar Et’in, böyle bir haberde bahsi geçmesi büyük üzüntüye neden olmuştur. Pınar Et olarak, sadece ‘Uzun Soyulmuş Sosis – Yüzde 100 Dana’ ürünümüz değil, bütün ürünlerimiz etiketlerinde belirtilen içerik bilgileriyle uyumlu olarak üretilmekte olup, hiçbir ürünümüzde ‘taklit’ ve ‘tağşiş’ olarak nitelendirilebilecek bir durum söz konusu değildir. Adı geçen ‘Uzun Soyulmuş Sosis – Yüzde 100 Dana, 52228 parti numaralı’ ürünümüzün, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü Laboratuarı’nda yapılmış analiz raporunda da görüldüğü üzere, ürünümüz yüzde 100 dana eti içermekte olup, ürünümüzde herhangi bir uygunsuzluk bulunmamaktadır” ifadeleri yer aldı. Konuyla ilgili hukuki sürecin başlatılacağı belirtilen açıklamada, “Tüketicilerimiz, hiçbir şüpheye kapılmadan tüm ürünlerimizi her zaman olduğu gibi gönül rahatlığıyla tüketmeye devam edebilirler. Pınar Et olarak bu yanlış ve haksız değerlendirmeye dayalı açıklama ile ilgili kanuni haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız” denildi.

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Açıklaması:

Bakanlığımız tarafından; 5 Haziran 2012 tarihinde gıda maddelerinde taklit ve tağşiş yaptığı laboratuvar sonucuyla kesinleşmiş firmaların isimlerinin kamuoyu ile paylaşılmasını takiben, listede ismi yer alan firmalardan Pınar Et, “şirketlerinin tağşiş yaptığı izlenimi oluşturulmaya çalışıldığını” iddia ederek, sonuçların “yanlış ve haksız” olduğunu öne sürmüştür. Konuyla ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür:

1- “Ürünlerinde taklit ve tağşiş yaptıkları” gerekçesiyle Bakanlığımız tarafından, kamuoyuyla paylaşılan firma isimleri, kesin laboratuar sonuçlarına ulaşıldıktan sonra ilan edilmektedir. Hiçbir

firma hakkında kesin bulgulara ulaşılmadan işlem yapılmamaktadır.

2- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hiçbir firmanın böylesine bir konuyla anılmasını arzu etmemekte olup firmaların da kendi marka değerlerini koruma konusunda gerekli özeni göstermelerinin, Türk halkının yaşam kalitesine daha büyük katkı sağlayacağını düşünmektedir.

3-Söz konusu açıklamada; Bakanlığımıza bağlı İzmir-Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü’ne ait rapora yer verilerek, üründe sorun olmadığı algısı oluşturulmaya çalışılmıştır. Öncelikle şunun bilinmesinde fayda vardır: Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü tarafından verilen rapor, sadece firmanın getirdiği ürünün içeriği hakkında bilgi verip piyasada satılan ürünleri temsil etmemektedir. Resmi olarak hiçbir geçerliliği bulunmayan söz konusu rapor, Bakanlığımız tarafından muayene ve kontrol amaçlı olarak alınan numunelerin analiz sonucu ile karşılaştırılamaz. Resmi ve geçerli rapor, Bakanlığımız tarafından usulüne uygun olarak elde edilen numune üzerinde yapılan analiz sonucu hazırlanan rapordur.

Ayrıca, Pınar Et firmasının, Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü’nden aldığı rapor, Bakanlığımızın söz konusu firmaya “% 100 dana eti olduğunu beyan ettiği üründe kanatlı etine rastlandığı” bilgisinin ulaşmasından sonra özel istek üzerine alınmıştır.

Öte yandan, 5996 sayılı kanunun 31. maddesinin birinci fıkrası uyarınca; resmi kontrollerin Bakanlığımız tarafından uygun sıklıkta, tarafsız, şeffaf ve mesleki gizlilik ilkelerine uygun olarak, risk esasına göre önceden haber verilmeksizin gerçekleştirileceği, kontrollerin resmi kontrol görevlileri tarafından yapılacağı, görevlinin kanun kapsamındaki her yere kontrol amacıyla girebileceği ve numune alabileceğini hükme bağlamıştır.

Sonuç olarak, Pınar Et firmasının söz konusu numunesi ile ilgili teknik bir yanlışlık bulunmamakta olup, Bakanlığımızın toplum sağlığı ve tüketici menfaatlerini korumaya dönük çalışmaları bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Diğer firmalarda ne bulundu?

Elmalı Çiftliği Süt Ürünleri Gıda San. Tic. Ltd. Şti. ANTALYA Geleneksel Tereyağı (Bitkisel Yağ)

Akdeniz Süt Ürn. ve Gıda San. Tic. Tur. Ltd. Şti. ANTALYA Yarım Yağlı Homojenize Yoğurt (Bitkisel Yağ ve Jelatin) Onurtur Ak. İnş. Nak. Tur. San. Tic. Ltd. Şti. MARDİN

Yoğurt (Bitkisel Yağ) Mutlu Tolga Gıda İnş. Petrol Turizm Tarım Hay. Orman Ürün. San. ve Tic. Ltd.Şti. AFYONKARAHİSAR

Yağlı Tulum Peyniri (Bitkisel Yağ ve Nişasta) Güldemce Gıda İnş. Oto. San. Tic. Ltd. Şti. KONYA

Yağlı Eritme Peyniri (Bitkisel Yağ)

Nurs Lokman Hekim Gıda Tarım Bitki Med. San. Tic. Ltd. Şti Yüreğir/ADANA

Süzme Çiçek Balı (Diastaz Sayısı, Fruktoz/Glikoz, Fruktoz Glikoz, C4 Şeker Oranı %, Balda protein ve ham delta C13 değerleri farkı)

Pınar Entegre Et ve Un Sanayi A.Ş Kemalpaşa/İZMİR

Uzun Soyulmuş Sosis (0 Dana)

Kanatlı Eti Tespiti

Özok Gıda Salihli

MANİSA Isıl İşlem Görmüş Sucuk Benzeri Ürün (Dana eti) Kanatlı Eti Tespiti Salihli Özok (% 100 Dana) Tek Tırnaklı Eti (At Eti, Eşek Eti Tespiti) Nazifoğlu Çiftarslanlı Et ve Et Ürünleri AFYONKARAHİSAR Isıl İşlem Görmüş Sucuk Benzeri Ürün (0 Dana) Tek Tırnaklı Eti (At Eti, Eşek Eti) Kanatlı Eti Tespiti Milenyum Pide Pizza Kebap Salonu Bornova /İZMİR

Kıymalı Pide Domuz Eti Tespiti Kuşbaşılı Pide Domuz Eti Tespiti

PINAR ET’İN HATASI

Pınar Et, ürünlerinde tesbit edildiği iddia edilen kanatlı etini kabul edip özür dilese,ki bu yıla kadar tüm ünlü firmalar sucuk,sosis ve salamında ve köftesinde tkavuk ürürünü kullanıp etiketlerinde de bunu belirtiyorlardı.Pınar bunu göz önünde bulundurup özür yazısı deli getirse idi, olay bu noktalara taşınmazdı.

TAVUK,AT,EŞEK,DOMUZ ETİ KULLANAN ŞİMDİ AYNI KEFEYE KONULDU

Pınar et özür yazısı dile getirmeyince tüm yayın organları at,eşek ve domuz eti karışımlarını bir kenara atarak, suçu sadece tavuk eti kullanmak olan bu firmayı ele alarak diğerlerini konu etmedi.

Şimdi anladınız mı elma ile armutları nasıl karıştırıp olayı ne yöne çektiğimizi?


Yazan - 9 Haziran 2012. Kategori Erkan KONURALP, HAYVANCILIK, YAZARLAR, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
hülya çetingöz
hülya çetingöz
8 yıl önce

inanmıyorum aslada inanmıycam ihtiyacı yokki pınarın piliç eti koymasına okadar yardımlar yapıyor reklamlar yapıyor

mustafa tokgöz
mustafa tokgöz
8 yıl önce

Bakanlık market rafından rastgele numune almış ve incelemiş.%100 diye sattıkları ve bir hayli de pahalı olan üründe kanatlı eti çıkmış. Ben bakanlığa inanmayacağım da kime inanacağım??Siz inanmayabilirsiniz ama ben Pınar’a olan güvenini kaybetmiş ve bu saatten sonra evine bir tane Pınar markalı ürün sokmayacak olan sayısız tüketiciden biriyim. En çirkini de ısrarla ve inatla direnmeye çalışmaları.Numune gönderip rapor almışlar bize yutturmaya çalışıyorlar.Bakanlık için de böyle bir açıklama büyük sorumluluk,Pınar yapmasa bakanlık açıklayabilir miydi? Bir de buradan bakın olaya!Pınar’a güvenim tamemn bitmiştir,yıllarca bizi aldatmış Pınar

2
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x