Pirinçte GDO çıktı

Sosyal medyada paylaş.

pirincİTÜ’nün yaptığı testler sonucu Mersin Limanı’nda yakalanan pirinçlerin GDO’lu olduğu ortaya çıktı.
Pirinçlerden birisi güve öldürüyor, diğeri ABD’de 750 milyon dolarlık tazminat konusu oldu. Bakan Mehdi Eker ve Hayati Yazıcı, dünyada GDO’lu ticari pirinç üretimi olmadığını açıklamıştı.
Mersin Limanı üzerinden genetiği değiştirilmiş organizmalı (GDO) pirinç ithal edildiği iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) yapılan test sonuçları, “Pirinçler GDO’lu” dedi. ABD’den ithal edilen ve Mersin Limanı’na getirilen 23 bin tonluk pirinçte GDO saptandığı iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında ithalatçı firmalar Tiryaki Agro, TAT Bakliyat ve Göze Tarım’dan 7 kişi tutuklanmış, daha sonra serbest bırakılmıştı.
İTÜ’nün tespit ettiği GDO’lu pirinç ırklarından birisi güve öldüren bir protein barındıran Çin kökenli Bt63, diğeri ise ABD’de 750 milyon dolarlık tazminata konu olan onaylanmamış LLRice601. İTÜ Dr. Orhan Öcalgiray Moleküler Biyoloji – Biyoteknoloji ve Genetik Araştırmalar Merkezi (İTÜ – MOBGAM) 22 Nisan’da Mersin Limanı’nda ele geçen pirinçler üzerinde yaptığı GDO tarama testini sonuçlandırdı.
Numuneler yıkandı
Numunelerin usülüne uygun olarak mühürlü ve orijinal ambalajında teslim alındığı belirtilen raporda, “Taşıma ve depolama esnasında ürüne bulaşmış olabilecek GDO’lu gıdaların uzaklaştırılması için, numuneler analiz öncesi steril deiyonize su ile 2 defa yıkanmıştır” denildi.
Raporda, merkeze Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gönderilen 7 numunede, “LLRice601 ve Bt63 ırklarının ikisinin birlikte var olduğu”, pirinç spesifik yapılan Real – Time PCR ve DNA dizi analizleri ile tespit edildiği açıklandı. Değerlendirmede GDO’lu LLRice601 ve Bt63 ırkları hakkında şu bilgiler verildi:
Alerji sorunu yaratıyor!
“LLRice glufosinal – amonyum tabanlı herbisitlere toleranslı, ABD kökenli, Agrobacterium tumefaciens tekniğiyle üretilmiş, genetiği değiştirilmiş (GD) bir pirinçtir. ABD tarafından LLRice601 ve LLRice604 ırkları onaylanmamış, LLRice62 ve LLRice06 ırkları ise onaylanmıştır. 2006’da Bayer ABD Tarım Bakanlığı’na LLRice601’in bir cins uzun pirince bulaştığını bildirmiştir. ABD Tarım Bakanlığı’nın yaptığı araştırmada ABD pirincinin yüzde 30’dan fazlasının LLRice601, LLRice604 ve LLRice62 GD pirinciyle kontamine edildiği tespit edildi. Bu nedenle Bayer çiftçilere 750 milyon dolar tazminat ödedi. 2006 ile 2007 yılları arasında 30’dan fazla ülkede ABD’den ithal edilen pirinçlerde, Bayer’e ait ve onaylanmamış 3 adet GD pirinç türünün izleri tespit edildi.
Bt63 böcek haşaratlarına karşı dayanıklı, Çin’de devlet desteğiyle geliştirilmiş GD bir pirinç ırkı. Bt63 pirinç güve türlerine toksik bir protein üretiyor. Farelerle yapılan deneyler bu proteinin alerji benzeri sorunlar oluşturduğunu gösterdi. Bu nedenle dünyada üretimi yasak. Nisan 2005’te Greenpeace Çin’de 2003’ten beri yasadışı Bt63 pirinç üretimi olduğunu ortaya çıkardı.”
‘TEREYAĞIYLA PİŞİRİP YİYİN’
GDO’lu pirinç tartışmaları üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, dünyada GDO’lu pirinç üretiminin olmadığını açıklamıştı.
Hayati Yazıcı geçen hafta Mersin’de GDO’lu pirinç tartışmalarıyla ilgili gelişmeleri değerlendirirken, “GDO’lu olarak üretilen soya, mısır var ama pirinç yok. Kaldı ki burada söz konusu olan çeltik. Henüz kabuğundan ayrılmamış olan çeltik. Bulaşma olabilir. O da yargıda devam ediyor. Yargı süreciyle ilgili bir şey söylemem mümkün değil ama pirincinizi yiyebilirsiniz. Hele hele kilo sorununuz yoksa tereyağıyla pişirip yemenizi tavsiye ederim” açıklamasını yapmıştı.
Mehdi Eker ise dünyada ticarete konu GDO’lu pirinç üretimi olmadığını belirterek, “Vatandaşlarımızın kafasını karıştırmaya, üreticilerimize zarar vermeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Dünyada ticarete konu  GDO’lu pirinç üretimi söz konusu değil” demişti.

MERSİN’DEKİ GDO’lu pirinci olayında iddianame hazırlandı ve Savcının suç duyurusu…

 

MERSİN – İddianamede Tat Bakliyat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Memiş, kardeşi Nasip Memiş ile şirketin Dış Ticaretten Sorumlu MüdürüAli Sevin hakkında ‘Tesesülen Biyogüvenlik Kanunu’na muhalefet etmek suçundan 5-12 yıl hapis cezası istendi.

 

“TEMİZ RAPORA’ KARŞILIK 20 BİN DOLAR” İDDİASI

 

İddianamede, 24 Kasım 2012’de Mersin Kaçakçılık ve İstihbarat Gümrük Muhafaza Müdürlüğü’ne yapılan ihbar üzerine ‘Tat’ markasıyla bakliyat satan Memişoğlu firması yetkiliklerinin ithalatını istedikleri ettikleri çeltiğin GDO analizini STA Kalite Kontrol Gıda Laboratuarı A.Ş.’de yaptırdıkları, analiz sonucunda çeltiğin GDO’lu olduğu, STA çalışanlarından bir kişinin Memişoğlu Firmasının gümrük işletmelerini yapan İrfan Eroğlu ile görüştüğü, görüşme sonucunda ilgili personelin temiz numune getirerek 20 bin Dolar karşılığında temiz raporu düzenleneceğinin ihbar edildiği anlatıldı.

 

YANILTICI RAPOR DÜZENLENDİ

 

İddianamede, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ulusal Gıda Referans Laboratuar Müdürlüğü yetkililerinin ellerinde çeltik geni bulunmadığı, gen tanımlama sureti ile analiz yapma imkanları bulunmadığı halde, bu yönde analiz yaptıklarını belirtmeleri, bu raporları göndermemeleri, çeltiğin bulaşmasız GDO içerdiği tespit edilmesine rağmen, aksi yönde yanıltıcı rapor düzenlemeleri nedeniyle yargı görevi yapanları etkilemeye teşebbüs suçu işlediği vurgulandı.

 

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

 

Savcı, Tat Bakliyat Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Memiş, kardeşi Nasip Memiş ile Dış Ticaretten Sorumlu Müdür Ali Sevin hakkında ‘Teselsülen Biyogüvenlik Kanunu’na muhalefet’ suçundan 5-12’şer yıl hapis cezası istedi. Ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü İrfan Erol, Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kavak, denetim ve laboratuvar yetkilileri ve uzmanları Ali Çukur, Kerim Kaya, Tuncay Çınar, Hüseyin Uğur Şaş, hakkında da ‘Yanıltıcı rapor düzenleyerek yargı görevi yapanları etkilemeye teşebbüs’ suçundan Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

 

http://www.memurlar.net/haber/370308/


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=40600

Yazan - Nis 30 2013. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
H.Yalçın KÖKSAL
Ziyaretçi
H.Yalçın KÖKSAL

Anımsarsanız ben daha önce GDO hakkında yazmış ve açılımını G elin D ürüst O lalım şeklinde belirtmiştim.Her nedense ilgili veyetkililer HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN her olayda savunmaya geçerek sorunun halkın gündeminden düşmesi için çalışırlar.Oysa onların BİRİNCİL GÖREVİ HALK SAĞLIĞINA AYKIRI HER OLUŞUMU KAMU OYU İLE PAYLAŞMAK VE KARŞI MÜCADELEYE GEÇMEKTİR. Geçmişte Çernobil felaketini ört bas etme aymazlığını bire bir yaşamış ülkenin insanları olarak,lütfen kamu oyunun yanıltılmaması için el ele ve gönül gönüle mücadele edelim.

| Designed by Mavikedi internet Hizmetleri |