Plastik ambalaj yapımında yumurta kabuğu

Sosyal medyada paylaş.

İngiliz araştırmacılar gıda işlemede kullanılan yumurtaların kabuklarından geri kazanılmış plastiklerle ambalaj prototipi teknolojisi geliştirdi.    Plastik ambalaj içine yumurta kabukları dönüm Birleşik Krallık bilim adamları Leicester Üniversitesi’nden bilim insanları, yumurta kabuklarını polipropilen (PP), polietilen ve PET’e eklenebilir bir malzemeye dönüştüren özel bir teknoloji geliştirdi.

Araştırmacılardan Leicester Üniversitesi’nin yeşil kimya bölümünde doktora sonrası araştırma görevlisi olan William Wise, FoodProductionDaily.com’a “Bu teknolojide yumurta kabuklarındaki protein ve kalsiyum karbonat unsurları birbirinden ayrılarak una benzer özel bir toz içinde kurutuluyor. Şu anda bu maddeyi % 30 oranında plastikle karıştırmamız mümkün oldu ama bunu % 50’ye çıkarmak için çalışıyoruz. Bu sayede bir atık ürünü yararlı bir şeye dönüştürüyoruz” dedi.

Wise, yeni teknolojiyle üretilen plastiklerin, plastik yumurta kutularının yanı sıra genel paketlemede de kullanılabileceğini vurguladı.


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=26725

Yazan - Nis 13 2012. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı

| Designed by Mavikedi internet Hizmetleri |