Rus Borsası’ndaki kayıp BIST’i geçti


136412

 

 

 

Geçen hafta Suriye sınırında Rus savaş uçağının düşürülmesinden bu yana Rus Borsası’nda yaşanan kayıp Borsa İstanbul’daki kaybı geride bıraktı

 

 

24 Kasım’da Suriye sınırında Rus savaş uçağının sınırı ihlal etmesinin ardından Türk F-16’ları tarafından düşürülmesiyle iki ülke arasında yaşananlar piyasaların ana gündem maddesi haline geldi. Yaşanan olayın ardından hem Türkiye hem Rusya’dan gelen her açıklama yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor.

 

 

Düşen uçak sonrası piyasaların ilk verdiği tepkilere bakıldığında, hem Borsa İstanbul hem de Türk Lirası’nda yaşanan kayıp Rus tarafından daha fazlaydı.

 

 

Ancak geçen süreçte Rusya’nın peşpeşe açıkladığı ekonomik yaptırımlara rağmen rüzgara tersine döndü ve Moskova Borsası’ndaki son 1 haftalık kayıp Borsa İstanbul’u geride bıraktı.
23 Kasım’da 79.744 puandan kapanan Borsa İstanbul, bugün 76.785 puandan kapandı. Yani uçağın düştüğü günden bu yana Borsa İstanbul’da yaşanan kayıp yüzde 3.71 oldu.

 

 

İki ülkenin para birimlerinde son 1 haftada dolar karşısında yaşanan erimeye bakıldığında ise Türk Lirası’ndaki kayıp çok az farkla Ruble’nin üzerinde.
Fakat geçen hafta iki ülke para biriminin dolar karşısındaki erime oranı arasındaki fark kapanıyor. 1 haftada Türk Lirası, dolar karşısında yüzde 1 gerilerken Ruble’de kayıp yüzde 0.97 seviyesinde.

 

 

23 Kasım’da 2.85 TL seviyesinde bulunan dolar, uçak kriziyle 2.94 TL’ye çıktı. Bugün ise dolar 2.88 TL’ye geriledi.HT


Yazan - 1 Aralık 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x