Rusya bilim adamları taşınabilir GDO test cihazını meydana getirdi

Sosyal medyada paylaş.

genetic experiment
Rusya bilim adamları, genetiği değiştirilmiş organizma içermesini kontrol eden dünyada ilk taşınabilir GDO test cihazını meydana getirdi.
Küçük bu cihazın yardımı sayesinde dükkanda bile hızlı analiz gerçekleştirilebilecek.
Düzenlenen anketlemeye göre, Rusyalıların yüzde 81’i genetiği değiştirilmiş gıdaların yasaklanmasından yana. Anketlemeyi yanıtlayanların dörtte üçü, ambalajında “GDO içeriyor” sözlerinin yazıldığı ürünü satın almayacaklarını bildirdi. GDO karşıtları, bu ürünlerin sağlık için tehlikeli olduğunu, bunlar olmadan da yapabilecek Rusya’da çok sayıda verimli toprakların olduğunu sanıyor.
Şimdi Rusya’da gıda üretiminde kullanılmasına izin verilen 18 GDO hattı var. Bunlar: farklı soya, mısır, patates, şeker pancarı, pirinç çeşitleri, ayrıca 5 tür GDO. Ama Rusya parlamentosu, ülkeye GDO’nun ihraç edilmesini ve yayılmasını yasaklayan yasa tasarısını hazırlıyor. Bu suretle, Rusya makamları ülkenin yurttaşlarını transgenik ürünlerin sağlıklarına verebilecek potansyel zarardan korumak istiyor.
GDO ürünlerinin izlenmesi bazen olmsuz oluyor. Rusya biyologlarının buluşu, tüketicilere bu ödevi kolaylaştırmyaya yardım edecek. Sözlerine göre, GDO test cihazlarının benzeri ne Rusya, ne de dünyada yok.
Bu, 350 gram ağırlığında, 10×15 cm boyutlarında küçük bir cihaz. Pil gücüyle çalışıyor. Cihaz, kimi genlerin varlığını belirleyen bir dizi test içerir. Ekspertiz amacıyla cihaza kontrol yapılması için reaktif ve nümune içeren kartuş yerleştirilir. Prosedür 50 dakika sürer. Yakın zamanlarda cihaz geliştiricileri kontrol için kullanılan süreyi iki kat azaltmak niyetinde.
GDO testeri artık Moskova’da denendi. Cihazın yardımıyla Rusya parlamentosu, hükümet ve başkent okullarından birinin lokantasında yemekler kontrol edilmişti. Öğrenildiğine göre, parlamento lokantasındaki patates yemekleri genetiği değiştirilmiş patatesten yapıldı. Geri kalan yemeklerin tümünü ise sadece organik yemeklerin oluşturduğu açıklandı.
© The Voice of Russia

Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=59623

Yazan - May 18 2014. Kategori MANŞET, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı