Rusya, buğday ihracatını yüzde 14.7 artırdı


Rüyada-Buğday-Görmek

 

 

FT: Rusya dünyanın en büyük buğday ihracatçısı olabilir 

 

İngiliz Financial Times gazetesi, bu yılki hasad sayesinde Rusya’nın ilk kez dünyanın en büyük buğday ihracatçısı haline gelebileceğini yazdı.

 

 

Rusya, buğday ihracatını yüzde 14.7 artırdı

 

Financial Times’a (FT) göre, bu yıl Rusya’daki tarlalardan 70 milyon ton buğday toplanması bekleniyor. Tahminlere göre ‘rekor’ değerdeki bu üretim, Rusya’nın dış pazara yaklaşık 30 milyon ton buğday satmasına yardımcı olacak.

Moskova merkezli danışmanlık şirketi SovEcon’dan Andrey Sizov FT’ye yaptığı değerlendirmede, bu yıl beklenen rekor hasadı ‘şans, iyi hava koşulları ve çiftçilere geçen yıla göre daha elverişli koşullar sağlayan tarım teknolojileriyle’ ilişkilendirdi.

 

FT’nin haberinde ABD, Kanada ve Avustralya’dan buğday alan bazı Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin tercihlerini Rusya’dan yana kullanmaya başladığı belirtildi. Buna örnek olarak da Rus buğday üreticilerinin Mısır’la imzaladığı anlaşma gösterildi.


Yazan - 22 Ağustos 2016. Kategori MANŞET, TARIM, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x