‘Rusya’ya tavuk ihracatı iç pazar fiyatlarını etkilemeyecek’


 

 

‘Rusya’ya tavuk ihracatı iç pazar fiyatlarını etkilemeyecek’

 

BESD-BİR Başkanı Koca, Rusya’nın Türkiye’den beyaz et ithalatını yeniden serbest bırakmasının iç pazarı etkilemeyeceğini belirterek, “İhracatın artmasıyla fiyatların yükselmesi gibi bir sorun bugüne kadar olmadı, bundan sonra da olmayacaktır.” dedi.

 

 

ANKARA  – MUSTAFA ÇALKAYA

 

Rus hükümetince yayınlanan kararnameyle domates haricindeki gıda ürünlerinin Türkiye’den ithalinin yeniden önü açıldı. Kararnameye göre Rusya, Türkiye’den tavuk ve hindi eti, salatalık, turşu, elma, armut, üzüm ve çilek ithal edebilecek.

 

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Dr. Sait Koca, AA muhabirine konuyu değerlendirirken, beyaz et sektörünün diğer hayvancılık sektörlerinden farkının üretimlerini planlı yapabilmesi olduğunu söyledi.

 

Koca, Rusya’nın Türkiye’den tekrar beyaz et ithalinin iç pazarı olumsuz etkilemeyeceğinin altını çizerek, şöyle devam etti:

 

“İç pazarımızı etkileyecek hiç bir eyleme müsaade etmiyoruz. İhracatın artmasıyla fiyatların yükselmesi gibi bir sorun bugüne kadar olmadı, bundan sonra da olmayacaktır. Rusya’ya ihracatın artması fiyatları etkileyemeyecektir. Biz onu ayarlarız. İhracat artarsa üretimi artırırız, iç pazarı bozmayız. Rusya’nın talebine bağlı üretimi gerçekleştiririz.”

 

Koca, Rusya’ya beyaz et satışının Türkiye’nin sektördeki hedeflerine ulaşması bakımından önemli olduğunun altını çizerek, ihracatın artması halinde hedeflerin revize edilebileceğini bildirdi.

 

Rusya’nın genellikle sosis, salam gibi ürünlerin üretiminde kullanılan hammaddeleri aldığına dikkati çeken Koca, ithalat yasağının yeni kalktığını, ihracat seviyesinin eski haline gelmesinin zaman alacağına değindi.

 

Koca, Rusya’nın bu alanda kendi üretimini sürekli artırdığına işaret ederek, bu ülkeye yönelik ihracat hedeflerinin kısa süreli olması gerektiğini belirtti.


Yazan - 3 Haziran 2017. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x