Sağlıklı Kurban Kesimi

Sosyal medyada paylaş.

 

 

-HAYVANLARI KORUMA KANUNUNDA DA BELİRTİLİYOR.

“KURBANLIK HAYVANA KÖTÜ DAVRANMAMALI!”

SAĞLIKLI KURBAN KESİMİ İÇİN BAZI PÜF NOKTALARI

 

Etik açıdan, kurbanlık hayvanlara eziyet etmemek gerektiğinin söyleyen Çiftlik Proje Yönetim Uzmanı Veteriner Hekim Mehmet Erkan Doğan , bu bağlamda hayvan refahı çok önemli bir husus olduğunu söyledi. Doğan “Hayvan refahı , fizyolojik ve  psikolojik açıdan sağlıklı , huzurlu olmalarını sağlamak anlamına gelmektedir.

 

Hayvanları Koruma Kanunu’nda “Hayvanların kesilmesi, dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılır. Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanır” hükmü yer alıyor.

 

Yine ilgili kanun; Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmayı, acımasız ve zalimce işlem yapmayı, dövmeyi, aç ve susuz bırakmayı, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmayı, bakımlarını ihmal etmeyi, fiziksel ve psikolojik acı çektirmeyi yasaklıyor.”sözlerine yer verdi.

 

 

 

 

KURBANLIK HAYVANLARI KESİMDEN ÖNCE DİNLENDİRİN

 

Veteriner Hekim Mehmet Erkan Doğan yaptığı açıklamada sağlıklı,güvenli bir kurban kesimi ve kaliteli bir et elde edebilmek için kesim öncesi dahil olmak üzere bazı püf noktalarının olduğunun altını çizdi.

 

Veteriner Hekim Doğan “Olası zoonoz ve hayvan hastalıklarının belirlenebilmesi için, kurban kesimlerinin mutlaka Veteriner Hekim gözetiminde, uzman kasaplar tarafından belediyelerin belirlediği kesim yerlerinde yapılması önemlidir.Bu ayrıca güvenli bir kesim işlemi sağlar.Havalar sıcak olduğundan hayvan kesimden önce  10-12 saat dinlendirilmeli ,strese sokmamak için kötü davranışlarda bulunmamalı.Yine kesime 8-10 saat kala önceden yemlemeyi kesip sadece su vermede fayda vardır.Bu sindirim sisteminin boşalmasını sağlayarak iç organların daha kolay çıkmasını sağlayabilir ve etin bulaşmasını engellemeye yardımcı olur.Kesim işlemleri sırasında çıkarılan iç organların tüketime uygun olmayan kısımları,uygun poşetlerle konulup,poşet sıkıca bağlanarak ,yerleşim yeri dışında uygun bir yere uygun derinlikte ve yeterli sönmemiş kireç  dökülerek gömülmelidir.”şeklinde konuştu.

 

Veteriner Hekim Mehmet Erkan DOĞAN

 


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=120692

Yazan - Ağu 31 2017. Kategori MANŞET, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı