Şahenk Tohum İşine Giriyor


Doğuş Grubu’nun patronu Ferit Şahenk, tohum üretimi için düğmeye bastı.

 

Projeksiyonlar küresel pazarda tırmanışa geçen gıda fiyatlarının önümüzdeki dönemde daha da artacağını gösterirken, Türkiye’nin önde gelen Gruplarından biri tarım pazarına hızlı giriş yapıyor. Son dönemde gıda, sağlık ve teknoloji sektörlerine rotasını çeviren Doğuş Grubu’nun patronu Ferit Şahenk, gıda ve teknolojiyi bir araya getirecek yeni bir yatırıma hazırlanıyor.

 

Spor kompleksleri ve ultra lüks restoranlara yönelik yatırımlarla dikkatleri üzerine çeken Ferit Şahenk’in hedefinde bu kez Türkiye için önemli bir sektör var. Şahenk, ithalatın ağırlıkta olduğu tohumculuk alanında üretim için düğmeye bastı. Hükümetin de üzerinde önemle durduğu tohum ithalatına son verecek yatırım için kolları sıvayan Ferit Şahenk, geçtiğimiz aylarda da bunun sinyalini vermişti. Hayvancılık ve tarıma yönelik yatırım planladığını açıklayan Şahenk’in planında ise ilk durak memleketi Niğde’ye kuracağı fakülte olacak.

 

KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER

 

Niğde’deki fakülte bünyesinde uygulama alanlarında tarım yapılması için, katma değeri yüksek, pazarı olan ürünleri yetiştirmek üzere yeni yatırımlar yapılacağı belirtiliyor.

 

Yüksek Tarım Teknoloji Fakültesi

 

Niğde Üniversitesi’nde babası Ayhan Şahenk adına ziraat fakültesi için Yükseköğretim Kurulu’ndan vize alacak olan Ferit Şahenk, okulu yüksek teknolojiyle donatacak. Burada öğrencilere yüksek teknolojili tarım ve tohumculuk üzerine eğitim yapma fırsatı verilecek. Yüksek Tarım Teknoloji Fakültesi adıyla kurulacak bölüm, Şahenk’in tohumculuk sektörüne yönelik yatırımların uygulama alanı da olacak.

 

Niğde’de planlanacak yatırım için Şahenk’in uluslararası danışmanlık firmalarıyla görüştüğü de biliniyor. Fakültenin eğitim modeli olarak diğer ziraat fakültelerinden farklı olacağı belirtilirken, tarım yönetimi eğitiminin de olacağı ifade ediliyor.


Yazan - 10 Ağustos 2012. Kategori TARIM, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x