Şanghay Başkonsolosumuz Çin Radyosuna E-Vize İçin Konuştu


Shanghai Başkonsolosu Özcan Şahin(sağda) Zafer Karadağ ile

Shanghai Başkonsolosu Özcan Şahin(sağda) Zafer Karadağ ile

 

 

Zafer KARADAĞ

 

 

Türkiye’nin Shanghai Başkonsolosu Özcan Şahin, son günlerde iki ülkenin gündeminde yoğun yer tutan “e-vize” uygulamasındaki değişikliklere açıklık getirdi. E-vize’de ilk başta oluşturulan kriterler kapsamında, Çin vatandaşlarının şayet OECD veya Schengen ülkelerinden birinin vizesine sahiplerse, internet sitesi üzerinden pasaport bilgilerini vermek suretiyle vize alabildiğini belirten Başkonsolos Şahin, şubat ayı itibarı ile ise e-vize uygulamasına başvurmak için OECD veya Schengen ülkeleri vizesi bulunması şartını kaldırdıklarını söyledi.

 

E-vize sisteminin çok etkili çalıştığına vurgu yapan Şahin, geçtiğimiz yıl Türkiye’ye gelen Çinli sayısının ilk kez 200 bini geçtiğini dile getirdi. Vize kolaylığının yanı sıra, Türkiye’nin Çin’de daha çok tanınması için çok sayıda çalışma yürüttüklerine işaret eden Şahin, henüz “emekleme” aşamasında bulunulduğunu, ancak ilerleme gördüklerini ifade etti.

 

Shanghai Başkonsolosu Özcan Şahin, Çin’in İpek Yolu’nu canlandırma vizyonunu da kısaca değerlendirdi. Şahin, Marmaray ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı projelerinin de İpek Yolu’nu canlandırma vizyonuyla örtüştüğüne dikkat çekti.

 

“İlişkilerin ilerletilmesi yönünde sağlam irade var”

 

İki ülkenin birbirini tanıması gerektiği kadar tanımadığını söyleyen Başkonsolos Şahin, basının bu konudaki rolünün çok önemli olduğunu belirtti. İlişkilerin ilerletilmesi konusunda siyasi karar vericilerin iradesinin sağlam olduğunu, bu konudaki hukuki zeminin ilerletilmesinin de sürdüğünü ifade eden Şahin, şu an yapılması gerekenin, farklı boyutlardaki projelerde birlikte adım atılması olduğunu söyledi. Başkonsolos Şahin, Shanghai Serbest Ticaret Bölgesi ile ilgili yaptığı değerlendirmede, Türk şirketlerin de bu konuya ilgi gösterdiğini, ancak şu an çok sayıda firmanın henüz bilgi edinme aşamasında olduğunu sözlerine ekledi.


Yazan - 28 Mart 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x