Sarıkamış’ta bir gölge: Kurt

Sosyal medyada paylaş.

389045

 

 

 

 

 

Sarıkamış’ta bir gölge: Kurt” adlı çalışma tamamlandı ve gösterime hazır.

 

KuzeyDoğa Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı’nın Türkiye’deki yaban hayatının en önemli sığınaklarından biri olduğu belirtilerek, derneğin 2011 yılından bu yana milli parktaki kurtlar üzerinde bilimsel çalışmalar yürüttüğü kaydedildi.

 

Uluslararası bir ekiple gerçekleştirilen “Kurtları İzleme ve TSarıkamış’ta bir gölge: “Kurt”akip Projesi”nde, özel tekniklerle yakalanan kurtlara vericili tasmalar ve kameralar takıldığının ifade edildiği açıklamada, “Elektronik tasmalar sayesinde, kurtların kullandığı alanlar, katettikleri mesafeler ve ne sıklıkla yerleşim yerlerine geldikleri tespit edilerek, bölgede insan-kurt çatışmasının azaltılması amaçlanıyor. Görme ve işitme duyuları çok keskin olan kurtlar, insanla her türlü temastan kaçınıyor. Araştırmacılar bunun için ağaçlara takılan harekete ve ısıya duyarlı fotoğraf-video sistemleri kullanıyor. Bu sistemler ormanın farklı alanlarında gece gündüz kayıt alıyor ve kurtların gizemli yaşamlarına dair bilgiler topluyor” denildi.

 

Sağlıklı ekosistemin göstergesi olan kurtların çoğu zaman bir tehdit olarak algılandığını ancak otçul canlıların üremesini kontrol altında tuttuğuna dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

“Tilkiler gibi kurtlar da çiftçinin dostudur ancak insanların doğanın içine yeni yerleşim alanları eklemeleri, kurtları insanlarla daha çok karşı karşıya getiriyor. KuzeyDoğa Derneği’nin projeleri arasında, bu çatışmanın azaltılması için Sarıkamış-Posof arasında Türkiye’nin ilk yaban hayatı koridorunun hayata geçirilmesi de var. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından uygulamaya alınan 162 kilometrelik bu koridor sayesinde, parçalanmış orman blokları arasında sıkışan yaban hayvanları, kendilerine yeni yaşama alanları bulacaklar. Kurtların takibinden elde edilen bilimsel veriler de ‘Türkiye’nin İlk Yaban Hayatı Koridoru’nun gerçekleşmesine önemli katkılar sağlayacak. İZ TV, Türkiye’de ilk kez yapılan ve araştırmacılara kılavuz olacak bu bilimsel çalışmanın izini yerinde sürerek, Anadolu’da doğal hayatın ayrılmaz parçası olan kurtların yaşamlarını mercek altına alıyor.”

 

Özel gösterimin, bugün 22.40’ta İZ TV’de yayınlanacağı belirtildi.

 


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=70464

Yazan - Ara 31 2014. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı