Seben Elmasının Etiket Adı: EKÜY


aa813050-49e0-4a80-9394-1ecce8c20af1

 

 

 

Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi projesi kapsamında Seben İlçemizde  belirlenen 30 elma üreticisi ile  315 da alanda İl müdürlüğü ve Seben İlçe müdürlüğü personelleri yönetiminde kontrollü üretim yapıldı.

 

Elmanın en önemli hastalığı elma kara leke  ve zararlısı Elma iç kurduna karşı mücadele edilerek   özellikle hastalık ve zararlının çıkış ve enfeksiyon başlangıç dönemi tespit edilip ve  zarar henüz başlamadan tedbirler alındı.

 

Bu tedbirler arasında gerek görüldüğünde kimyasal mücadele de yapılmaktadır.

 

 

Kimyasal ilaç (Pestisit),  zamanında ve etkili dozda kullanıldığında üretimde kurtarıcı bir mücadele olabiliyor.  Elbette ki aklımıza acaba ürünlerde ilaç kalıyor mudur?

 

 

Veya elma yerken ilaçta mı yiyoruz? soruları takılabiliyor.

 

 

Bu şüpheyi kaldırmak için EKÜY projesi kapsamında hasat öncesi pestisit kalıntı denetiminde 12 adet EKÜY   üreticisinden elma numunesi alınarak Türk Gıda Kodeksinde belirtilen Maksimum Rezidü Limitlerine (MRL) aykırı kullanımı açısından incelenmek üzere Ankara İl  Gıda Kontrol Laboratuvarı’na  analize gönderilmiştir. Analiz sonuçları ise MRL’nin altında; üretici ve tüketici için olumlu çıkmıştır. Yani Seben elması sınıfını başarıyla geçmiştir.

 

İlaç kalıntısının olmadığı EKÜY projesi kapsamındaki elma üreticilerimize özellikle satışlarda satış değerini arttıracak ve tüketicinin güvenini sağlayacak ‘TC. Gıda Tarım Bakanlığı Entegre ve Kontrollü Ürün’ etiketi  İl Müdürlüğü personelleri tarafından verilmiştir. Sağlıklı tüketim etiketi tüketicilerimizin içini rahatlatacak bir uygulama olarak güven sağlamıştır. Sonuç olarak bilinçli üretimin sağlıklı tüketimini gerçekleştirilen EKÜY projesi ile amaçlanan hedefe ulaşılmıştır.

 


Yazan - 16 Kasım 2015. Kategori MANŞET, TARIM, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x