Sezonun ilk palamutları satışa çıktı


sezonun-ilk-palamutlari-satisa-cikti_ab14322-670x330

 

“Çoklu olta” diye tabir edilen çaparilerle avlanan sezonun ilk palamutları satışa sunuldu. Sezonun ilk palamutlarının tanesi 8 ila 10 lira…

 

 

 

Denizlerde 1 Eylül’de sona erecek av yasağı öncesi “çoklu olta” diye tabir edilen çaparilerle avlanan sezonun ilk palamutları tezgahlardaki yerini aldı.

 

Kastamonu-Sinop Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak, dün itibarıyla çapari avcılığında yasağın kalktığını anımsattı.

 

Denize açılan balıkçıların karaya avladıkları palamutla döndüklerini ifade eden Bayrak, büyük tekneler için de yasağın kalkmasıyla balık bolluğu yaşanacağını tahmin ettiklerini söyledi.

 

Sezonun ilk palamutlarının tanesi 8 ila 10 lira

 

Ali Bayrak, çapari ile avcılık yapan balıkçıların özellikle küçük ve ince balıkları avlamamaya özen gösterdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

 

“Balık bu sezon bol olacak mı olmayacak mı onu şimdiden söylemek zor. Büyük tekneler denize açıldığı zaman tablo netleşir. Çaparilere az miktarda da olsa palamut takılıyor. Onu görüyoruz. Zaten balıkçı arkadaşlarımız henüz yeni büyüdüğü için özellikle küçük ve ince balıkları avlamıyor. Ama genel itibarıyla iyi bir sezon geçeceğine dair gözlemlerimiz var. İnşallah her kesim için hayırlı ve bol kazançlı bir yıl olur.”

 

Sinop’ta çapari ile avlanan sezonun ilk palamutları, tanesi 8 ila 10 liradan satışa sunuldu.

 

Gemlik Körfezi’nde 4 yıllık av yasağı

 

Mudanya ve Gemlik Körfezi’nde avlanmaya 2020’ye sınırlama ve yasak getirildi.

 

BURSA – Gıda, Tarım Hayvancılık Bakanlığı’nın yayınladığı; Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ uyarınca Gemlik Körfezi ve Mudanya bölgesinde 01 Eylül 2016 – 31 Ağustos 2020 tarihlerinde arasında avlanmaya sınırlama ve yasaklar getirildi.

 

Su ürünleri avcılığında uygulanmak üzere bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususlar göz önüne alınarak su ürünleri kaynaklarının korunması, sürdürülebilir işletilmesinin sağlanması amacıyla hazırlanan Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ Resmi Gazetede yayınlandı.

 

Bu tebliğe göre 01 Eylül 2016 – 31 Ağustos 2020 tarihleri arasında Armutlu Yarımadası’nın batı ucundaki Bozburun ile Zeytinbağı’nın doğusunda kalan alanda ışıkla avlanmak yasaklandı. Yine Gemlik Körfezinde; Sarıburun ile Kurşunlu Balıkçı Barınağını birleştiren hattın doğusunda kalan alanda gırgırla balık avlamak ve karides avı yasaklandı. İmralı Adası çevresinde belirlenen alanda da her türlü avcılık yasaklandı.

 


Yazan - 16 Ağustos 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SU ÜRÜNLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x