Sakatat kararı


 

Bosna Hersek’ten, sıfır gümrük ile yapılan NBŞ ithalatı, 20 bin ton ile sınırlandırıldı…

Sığır, domuz, koyun, keçi, at, eşek, katır veya bardoların,yenilen sakatatlarının ithalatı yasak !..

Kota fazlası NBŞ,Türk Şeker A.Ş.’ye aktarıldı.Böylece pancar şekeri üretimi yaklaşık 140 bin ton artırıldı.Çiftçi,1 milyon ton daha fazla pancar üretecek..

Halim UTLU

Sığır, domuz, koyun, keçi, at, eşek, katır veya bardoların yenilen sakatatlarının, ülke mevzuat kapsamında oluşturulmuş ülke/işletme listeleri ve sağlık/teknik şartlarını belirleyen düzenlemeler bulunmadığından, ithalatının yapılmasının mümkün olmadığı duyuruldu.

Bunun yanı sıra,NBŞ kotasının % 10’dan % 5’e düşürülmesi sonrası ortaya çıkan kota fazlası, kamu fabrikalarını elinde bulunduran Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye aktarıldığı, böylelikle bir taraftan NBŞ tüketimi sınırlandırılırken, diğer taraftan pancar şekeri üretiminin, yaklaşık 140 bin ton artırıldığı, pancar şekerinde sağlanan bu artış sonucunda, Türkiye Çiftçisinin yaklaşık 1 milyon ton daha fazla pancar üreteceği ifade edildi.
Bosna Hersek menşeli bazı tarım ürünlerinin ithalatı için düzenleme yapıldı

Bosna Hersek menşeli bazı tarım ürünlerinin ithalatında uygulanacak tarife kontenjanlarını düzenleyen Bakanlar Kurulu Kararının,11 Nisan 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanması sonrası,bazı medya organlarında çıkan haberler ve bazı siyasetçilerin açıklamaları üzerine, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi bakımından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, bir basın açıklaması yaptı.
Açıklamada,“Bosna ve Hersek Menşeli Bazı Tarım Ürünlerinin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar”ın, Bosna Hersek menşeli bazı tarım ürünlerinin ithalatında uygulanacak tarife kontenjanlarını düzenlediği ifade edilerek, şu bilgiler verildi;

Dörtlü sınıflandırmada, birden fazla ürün aynı grupta yer alabiliyor
“Tarife Kontenjanı düzenlemesinde, ithal edilecek ürünler dörtlü olarak sınıflandırıldıklarında, birden fazla ürün aynı grup içinde yer alabilmektedir. Bu Karar’daki 02.06 Gümrük Tarife Pozisyonunun, 2018 yılı Türk Gümrük Tarife Cetvelindeki karşılığı “Sığır, Domuz, Koyun, Keçi, At, Eşek, Katır veya Bardoların (Erkek at ile dişi eşeğin çiftleşmesiyle,at görünümünde ama eşek iriliğinde ortaya çıkan melez hayvan) yenilen sakatatı (taze, soğutulmuş veya dondurulmuş)” olarak tanımlandığı için, listede bu şekilde yer almıştır.

Ancak söz konusu Karar kapsamında ithalatın gerçekleştirilmesi, Bakanlığımız mevzuatının imkân verdiği ölçüde gerçekleşebilmektedir.Dolayısıyla, listede yer alan “Sığır, domuz, koyun, keçi, at, eşek, katır veya bardoların yenilen sakatatları”nın, ülkemiz mevzuat kapsamında oluşturulmuş ülke/işletme listeleri ve sağlık/teknik şartları belirleyen düzenlemeler bulunmadığından, ithalatının yapılması mümkün değildir.”

Kota fazlası NBŞ,Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye aktarıldı
Öte yandan Bakanlıktan yapılan açıklamada, yine Karar kapsamında, Nişasta Bazlı Şekere (NBŞ), ithalat kapılarının açıldığına dair kamuoyunun yanlış yönlendirmeye dönük iddiaların da dile getirildiğine dikkat çekildi.Açıklamada;
“NBŞ kotasının % 10’dan % 5’e düşürülmesi sonrası ortaya çıkan kota fazlası, kamu fabrikalarını elinde bulunduran Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye aktarılmıştır. Böylelikle bir taraftan NBŞ tüketimi sınırlandırılırken, diğer taraftan pancar şekeri üretimi yaklaşık 140 bin ton artırılmıştır. Pancar şekerinde sağlanan bu artış sonucunda, ülkemiz çiftçisi yaklaşık 1 milyon ton daha fazla pancar üretecektir.

Bosna Hersek’ten,NBŞ ithalatı, 20 bin tonla sınırlandırıldı
Bunun yanı sıra, NBŞ ve pancar şekeri ithalatında bugüne kadar uygulanan gümrük vergisi tarifesinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır ve mevcut uygulama aynen devam etmektedir.” denildi.

“Bu Karar ile de, 2003 yılı Temmuz ayından itibaren dost ve kardeş ülke Bosna Hersek ile yapılan Serbest Ticaret Antlaşması kapsamında, sıfır gümrük ile yapılabilen NBŞ ithalatına sınırlama getirilmiş ve 20 bin tonla sınırlandırılmıştır. Böylece belirlenen sınırın üzerindeki ithalatlar için %135 gümrük vergisi uygulanacaktır.”şeklindeki kamuoyu bilgilendirmesiyle,NBŞ ithalatını artıracak şekilde Bosna Hersek’e izin verildiği yönündeki iddiaların, gerçeği yansıtmadığı, aksine NBŞ ithalatına sınırlamanın söz konusu olduğuna dikkat çekildi.


Yazan - 14 Nisan 2018. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x