Şile 4. Tohum Takas Şenliği


SONY DSC

SONY DSC

 

4. Tohum Takas Şenliği ile Şile yerli tohumların önemine dikkat çekiyor

ŞİLE’NİN TAKASLIK TOHUMLARI KEŞFEDİLİYOR

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Şile Yeryüzü Pazarı Tohum Takas Şenliği 13 Kasım Pazar günü 10.00-17.00 saatleri arasında Şile Yeryüzü Pazarı’nda gerçekleşecek. Şile’nin 57 köyünün aktif katılım göstereceği ve “ata tohumların” takas yapılacağı şenlikte doğal tohumların yaşatılması ve geliştirilmesi hedefleniyor.Lezzet atölyeleri, çocuk atölyeleri, müzik dinletisi ve doğal ürünlerden yapılan ikramlarla festival tadında bir hafta sonu sağlıklı ve doğal beslenme meraklılarıyla buluşuyor.

Şile Belediyesi, Slowfood Şile Palamut Derneği, Şile Turizm ve Tanıtma Derneği, Ovacık Kadın Tohum Derneği gibi Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte bu yıl Tohum Takas Şenliği’nin dördüncüsünü düzenliyor. Şile geleneksel Tohum Takas Şenliği ile günümüzde altın değerindeki yerli tohumları keşfetmeye devam ediyor. Doğal tarımsal üretimi gerçekleştirmek ve geliştirmek adına yerli tohuma sahip çıkan, Tohum Takas Şenliği, yerel tohumların korunması, devamlılığı ve gelecek nesillere aktarılması hakkında katılımcıları bilinçlendirerek tarımda doğallığın önemine dikkat çekiyor.

Ata tohumu, yerel tohum, ekolojik ağ, doğal beslenme gibi tabirlerden habersiz bir nesille karşılaşmamak, yerli tohumu desteklemek, ata tohumlarına sahip çıkmak ve sağlıklı yaşamı benimsemek adına düzenlenen Tohum Takas Şenliği’ne geçtiğimiz yıl takas edilen 100 yıllık domates tohumu damga vurmuştu.

Tabakoğlu: “Doğal ve adil üretimin her zaman destekçisiyiz”

Tohum Takas Şenliği hakkında açıklama yapan Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu; “Hepimizin bildiği gibi sağlıklı ve gerçek gıdanın başlangıcı ve özü tohumdur. Ata, dede tohumlarının korunarak gelecek kuşaklara aktarılması da doğal besin üretiminin başlangıcıdır. Doğal ve adil üretimin her zaman destekçisi olduk, bazı köylerimizde doğal tarımsal üretime başladık. Bu ürünleri Şile Yeryüzü Pazarımızda tüketici ile buluşturuyoruz. 4.sünü düzenleyeceğimiz Tohum Takas Şenliğimizde tohumlar ücretsiz olarak takas edilecek. Tohumların takası ile üretim çeşitliliğini arttırıp, tohumlarımızı geçek nesillere aktaracağız” şeklinde konuştu.

Şile Belediyesi, Slow Food Şile Palamut Birliği, İlçe Tarım Müdürlüğü, Sivil Toplum Kuruluşları ve Derneklerin de desteği ile gerçekleştirilecek 4. Tohum Takas Şenliği’nde, müzik dinletileri, çocuklar için; yap boz atölyesi, tohum ekme atölyesi, yetişkinler için; ekşi mayalı ekmek yapımı atölyesi, şifalı bitkiler çayı demleme atölyesi, narlı ekmek ve narlı içecek atölyesi yer alacak. Organik ve doğal ürünlerin sergi ve satışının yapılacağı stantların kurulacağı, tohumların ücretsiz olarak takas edileceği etkinlikte gün boyu yöresel tatlar ve geleneksel yemekler ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

 

4. Şile Yeryüzü Pazarı Tohum Takas etkinliği Program Akışı

10.00 – Tohum Masası Kayıtların Alınması
11.00 – Atölye Kayıtları ve Uygulamaları

Çocuk Oyun Atölyeleri
* Puzzle Atölyesi
* Tohum Ekme atölyesi

Yetişkin Atölyeleri
* Ekşi Mayalı Ekmek Yapım Atölyesi
* Şifalı Bitki Çayı Demleme Atölyesi (Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler).
* Narlı Ekmek ve Narlı İçecekler Atölyesi (İstanbul Gelişim Üniversitesi Gastrobahçe Klübü).
13.00 Protokol Konuşmaları
14.00 Şile Belediyesi Müzik Okulu Öğrencileri Konseri
14.30 Tohum Takas
17.00 Geleneksel Tarhana Çorbası ikramı


Yazan - 7 Kasım 2016. Kategori MANŞET, TARIM, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x