Sirha İstanbul’da gastronominin geçmişi ile geleceği arasında köprü kuruluyor


 

 

Metro Türkiye ve gastronomi keşif platformu Gastronometro, sektörün en büyük buluşmalarından Sirha İstanbul’da bu yıl da gastronominin önde gelen isimlerini yerli ve yabancı profesyonellerle bir araya getirerek, 4 bin yıllık tarifle hazırlanan Hitit ekmeğini gündeme taşıyor.

 

HORECA’nın (Hotel-Restoran-Cafe) bir numaralı iş ortağı olma hedefiyle çalışmalarını sürdüren Metro Türkiye ve Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro, 29 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Sirha İstanbul’da yerini alıyor. Sektörün en kapsamlı buluşmalarından biri olan etkinlikte, bu yıl 500’e yakın yerli ve yabancı markanın ağırlanması hedefleniyor. Katılımcılar, 3 gün boyunca Türkiye’den ve dünyadan önde gelen şefler, yatırımcılar ve üreticilerle buluşma ve gastronomi dünyasındaki son yenilikleri deneyimleme fırsatı bulacak. Metro’nun deneyim alanında ise 4 bin yıllık Hitit mutfağından geleneksel lezzetlerin modern yorumlamalarına, mikrofilizlerden Türk mutfağındaki dönüşüme kadar birbirinden farklı dikkat çeken konular işlenecek.

 

4 bin yıllık Hitit ekmeği Sirha İstanbul’da…

 

Türk Mutfağına özgü lezzetlere sahip çıkma ve kaybolan lezzetleri gün yüzüne çıkarma misyonunu üstlenen Metro Türkiye, bu yıl Sirha İstanbul’da 4 bin yıllık tarifle yapılan Hitit ekmeğini gündeme taşıdı. Metro Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Boris Minialai, ekmeğin Hitit kültüründe özel bir yer tuttuğunu, Hititler’in pişirdikleri en iyi ekmekleri Tanrılarına hediye olarak sunduklarını vurgulayarak, “Hitit kültüründe ekmek sadece bir yemek değil, özenle hazırlanan kültür törenlerinin özel bir öğesiydi. Ancak bu tarifleri bulmak da hiç kolay değildi. Yazarlar Asuman Albayrak, Ülkü M. Solak ile Gıda Mühendisi ve Arkeolog Dr. Ahmet Uhrî, ‘Deneysel Bir Arkeoloji Çalışması Olarak Hitit Mutfağı’ adlı kitabı oluşturdu. Metro Kültür Yayınları tarafından yayınlanan bu eser, Türkiye’de yapılan sayılı çalışmalar arasında yer alıyor. Bu kitap, 4 bin yıllık Hitit mutfağını yeniden gün ışığına kavuşturuyor ve” şeklinde konuştu. Bu kapsamda Metro Türkiye ve Gastronometro standında 4 bin yıllık antik tabletlerdeki anlatımlara uygun tarifle Çorum’daki bir fırında özel olarak hazırlanan bezelyeli, narlı, peynirli, incirli, sade, haşhaşlı çeşitleriyle dikkat çeken Hitit ekmeklerinin tadımı da yapılıyor.

 

Fransız atasözü: ‘İyi bir ekmek kadar iyi!”

 

Ekmeğin Fransız kültüründe de ‘sanat’ olarak kabul edildiğine dikkat çeken Minialai, “Ekmekle ilgili çok sayıda Fransız atasözü var. Bir şeyleri çok sevdiğimiz zaman, ‘İyi bir ekmek kadar iyi’ deriz. Benim büyüdüğüm ailede ekmeğin ters dönmüş olması kabul edilebilir bir şey değildi. Bu ekmeğe duyulan saygının bir göstergesi. Aslında Türkiye’de de ekmeğe duyulan saygının benzer göstergeleri var. Yere düşen ekmeği öpüp başına koymak gibi. Bu benim her zaman çok dikkatimi çekmiştir. Bugün burada kültürleri şekillendiren ve kültürle şekillenen ekmeği konuşuyor olmaktan çok dolayı mutluyum” dedi.

 

Ustalar ve lezzetler geçidi

 

Metro Türkiye ve Gastronometro standında bu yıl geçmiş ile gelecek arasında köprü kuruluyor. Medeniyetler beşiği Gaziantep’ten el alan Küşlemeci İbrahim Usta, ekmekten pideye bir seyyah hikayesine imza atan Samsunlu pide ustası Niyazi Kesim, Tunç çağından günümüze bir İpek Yolu Kültür mutfağının temsilcisi Özden Özsabuncuoğlu, ‘Lezzetin harman yeri’ tanımlamasıyla anılan Hatay mutfağından Metin Tansal ve Ünal Kahramanustalar ziyaretçilere bir lezzet geçidi yaşatıyor.

 

Londra The Night Jar Bar’dan gelen Sebastiano Cristofanon’un, Türk mutfağından lokal lezzetlerle gerçekleştirdiği dünya miksoloji uzmanlığında yerel deneyim atölyesi yoğun ilgi görürken, Tayfun Şef’in Türk mutfağının tatlılarına getirdiği modern yorumlar deneyimleyen konukların büyük beğenisini kazanıyor.

 

Metro ve Gastronometro’nun deneyim alanı büyük ilgi görüyor

 

Sirha’ya özel tasarlanan deneyim alanında, sektör profesyonellerine yönelik çözümler sunulurken Metro’nun hayata geçirdiği projelerle ilgili de panel ve oturumlar düzenleniyor. Etkinlik boyunca birbirinden renkli sunumlarla, inovatif lezzetlerin tadımlarının sürdüğü deneyim alanında, Metro Türkiye’nin profesyonellere özel gıda atıkları, online sipariş ve web sitesi kurma desteği hakkında bilgi alabileceği ekranları da hazır bulunuyor.


Yazan - 30 Kasım 2018. Kategori MANŞET, GIDA, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x