2.5 metrelik kangal


sivaskangal3

 
Sivas’taki bir çiftlikte özel olarak üretilen gümüş kangallar, şimdiden dünyanın en çok aranılan köpekleri arasına girdi bile.

 

 

Sivas’ın Yıldızeli ilçesindeki bir kangal üretim çiftiliğinde üretilen özel “gümüş kangal” ların boyu 2.5. metreye, kilosu ise 90’a kadar ulaşabiliyor.

 

 

Sivas kangallarının dünyaca çapındaki ünlerini duymuşsunuzdur. Sivas’ın Yıldızeli ilçesinde kurulan bir çiftlikte, cesurluğu, çevikliği, sezgisiyle ve kuvveti ile dünya çapında popüler olan bu köpeklerin yeni biri cinsi yetiştirildi: “gümüş kangal” . Boyu 2.5 metreye ulaşan bu yeni kangal türü, dünya piyasasının en çok aranılan köpekleri arasına girdi bile.

 

 

HUSKY KÖPEKLERİNİN YERİNİ ALDI

 

 

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Gümüş Kangal Üretim Merkezi sahibi Nurettin Cansız, Sivas kangal türünün, bir çok farklı köpek türüyle başarılı bir biçimde çiftleşebildiğini, gümüş kangal olarak adlandırılan yeni ırkın, bu çaprazlama yöntemiyle ortaya çıkartılan çok güçlü bir tür olduğunu söyleyerek, ortaya çıkan yeni türün olumsuz doğa koşullarına dayanıklı yapısı sayesinde, daha şimdiden kuzey ülkelerinde kızak köpeği olarak Husky köpeklerinin yerini aldığını, yurtdışından gelen taleplere yetişemediklerini belirtti. Cansız, “gümüş kangalları”nın dövüş amacıyla da kullanıldığını belirterek, çok yakında internet üzerinden damızlık olarak “gümüş kangal” satışına da başlayacaklarının müjdesini verdi.

Kirpi Güncel


Yazan - 27 Nisan 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x