Solucan Gübresine Rağbet Neden Fazla?


unnamed (1)

 

SOLUCAN GÜBRESI NEDİR?

 

“Solucan gübresi” bitkisel, hayvansal, organik atıkların ayrıştırılarak, solucanların sindirim sistemlerinden geçirilmesi sonucu elde edilen organik gübredir. Dünyadaki yaygın ismi “vermicompost” olan solucan gübresinin, üretim biçimine de “vermicomposting” denir.

 

Eski çağlardan beri toprak altında yaşamını sürdüren solucanların, milyonlarca yıl maruz kaldığı patojenlere karşı bağışıklık sistemleri oldukça güçlenmiştir. Solucanların dışkılarından elde edilen solucan gübresi; sebze meyve ve bitki verimini, dayanıklılığının kalitesini arttırırken, kök ve kök çevresindeki hastalıklara karşı da direnç sağlayan organik bir gübre çeşididir. Solucanlar hem üzerlerinde hem de sindirim sistemlerinde bulunan koruyucu vücut sıvılarını(sölom) gübreye geçirirler. Sindirim sistemlerinde çok sayıda bitkiye yararlı mikroorganizmalar, azot fikse eden bakteriler, mikorizal mantarlar, antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunur. Gübreye geçen bu enzimler ve sölom sıvısı sayesinde solucan gübresi uygulanan bitkilerde sağlıklı ve hızlı gelişim sağlar. Dirençli ve yüksek kaliteli ürünler elde edilir.

unnamed (7)

Bitki gelişimi için önem taşıyan pek çok organik bileşiği ve bakteriyi, fungus gibi yararlı mikroorganizmaları içeren, tamamen organik bir gübredir. Solucanların sindirim sisteminden geçen organik atıklardaki mikro besin elementleri doğal bir şekilde gübreye dönüştürülür. Emilebilir formda olduklarından toprakta kayba uğramadan bitkiler tarafından kolay bir şekilde alınırlar. Bu gübre Ayrıca aminoasit, enzim, humik asit, fulvik asit gibi bitki gelişimini hızlandıran organik bileşenleri kapsadığından, bitkilere uygulandığında, fitohormon aktivitesini yükseltir ve hastalıklara karşı direnci arttırır. Biohumus simbiyotik azot bağlaması yapan Rhizobium bakterilerini ve simbiyotik azot sağlayan bakterileride içerir. Bu nedenle topraklara uygulandığında azot kazancını maksimuma çıkartır. Tüm bu özellikleri ile solucan gübresi biyolojik gübre materyali olarak değerlendirilir üretilir ve pazarlanır.

 

SOLUCAN GÜBRESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

 

-Parçalı yapısı, toprağın yapısını düzenleyip havalanmayı sağlar. Su tutma kapasitesinin yüksekliği topraktaki su ihtiyacını en aza indirger.

 

-Yapısındaki yararlı bakteriler ile kullanılan topraktaki zararlı bakteriler ile savaşarak, onların zararlı etkilerini yok eder. Böylece bitkilerin hastalıklara karşı direncinin yüksek dozda arttırır.

unnamed (2)

-Hasatta erkencilik özelliği vardır.

 

-Çiçek ve meyve verimini arttırır. Bitkinin saçaklı ve güçlü köklere sahip olmasını sağlar.

 

-Mevsimsel hava şartlarının olumsuz etkilerine (don, sıcaklık farkı vb.)karşı bitkiyi korur.

 

-Asla yabani ot tohumu içermez ve yabani otlar da azalmaya neden olur.

 

-Kaliteli, bol verimli ve raf ömrü uzun ürünler elde edilmesini sağlar.

 

-Tamamen ekolojik ve antitoksiktir. Kanserojen madde içermez.

 

-Su tutucu özelliği sayesinde daha sulamaya ihtiyaç duyulur.

unnamed (4)

 

KIRMIZI KALİFORNİYA SOLUCANI

 

Solucan gübresi üretiminde, en verimli kültür solucanları Latince isimleri “Eisenia foetida” ve “Eisenia Fetida” olan kırmızı solucanlar kullanılır. Kırmızı rengin değişik tonlarında bulunan ince ve narin bu tür,  1950 li yıllarda Amerika California Eyalet Üniversitesi’nde melezleştirilerek kültürize edilmiştir.  İsmini buradan alarak “Kırmızı Kaliforniya Solucanı” olarak duyurur. İnce yapıları sayesinde açtıkları tünel içinde rahatlıkla ve hızla ilerlerler. Kaliforniya solucanları yüzeye yakın yaşar ve yemek doğru hareket ederler. Bilinen toprak solucanları ise sistemin her yerinde bulundukları için mama ve gübreler birbirine karışarak değersizleşir. İşte bu nedenle gübre üretiminde “Kırmızı Kaliforniya Solucanı” tercih edilir. İşte bu nedenle; sanılanın aksine kalın solucanlar daha çok ve de yüksek kaliteli gübre üretemezler.

 

Vücutlarında salgıladıkları sölom sıvısı ile kendilerini zararlı patojenlere karşı korurlar. Bu sayede ürettikleri gübrenin kullanıldığı sebze, meyve ve tüm bitkilerde hastalık ve de zararlı patojenlere karşı doğal direnç kazanmış olurla. Kırmızı Kaliforniya solucanlarının sindirim sistemlerinde diğer türlere nazaran parçalayıcılar bulunur. İşte tam da bu yüzden kendilerine “gübre solucanı” denir. Yetişkin bir solucan 5-8 cm uzunluğunda olup ağırlıkları 0.6 ve 1 gr. arasında değişir. Son derece obur ve hareketli olan bu tür her gün ağırlığı kadar yem yer ve yarısını gübre dönüştürür. En büyük zaafı güneş ışığı ve kuru ortamdır. Direkt güneş ışığına maruz kaldıkları zaman koruyup ölürler. Solucanlar çift cinsiyetlidir. Uygun şartlar sağlandığı takdirde sayıları hızla artar. Yaklaşık 6 ay içinde sayıları iki katına çıkar. Ortalama ömürleri 4-5 yıl kadardır.

unnamed (9)

Biz kimiz?

 

Orgisol,

 

”Organik Solucan Gübresi” üretimi yapmak amacıyla 2013 yılında kuruldu. Rakipleri arasında öne çıkararak dünya standartlarında bir firma olmayı kendine ilke edinen firmamız ürünlerini her gün Ar-ge aşamalarıyla geliştirmeyi sürdürüyor.

 

Orgisol Solucan Gübresi, kırmızı Kaliforniya solucanı (eisenia Fetida ve  Eisenia foetida) cinsi solucanlar ile katı ve sıvı solucan gübresi üretimi yapan firmamız organik, doğal, sağlıklı sebze, meyve yetiştirilmesini destekliyor ve değer verilen bütün bitkilere can katmayı hedefliyor.

Kimyasal olmayan gübre kullanımını yaygınlaştırmak, topraklarımızı verimli hale getirmek ve geleceğimiz olan çocuklarımıza daha sağlıklı bir dünya bırakabilmek için çıktığımız bu yolda; Solucan Gübresi kullanımı ile topraklarımızın bugün dünden, yarın bugünden daha verimli hale geleceğini inanıyor. Bunun için var gücümüzle çalışmaya hız kesmeden devam ediyoruz.


Yazan - 26 Nisan 2016. Kategori MANŞET, TARIM, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x