“Şu anda 10 bin civarında donanımlı ziraat hekimi ve veteriner sahada”


aa_picture_20150720_5892685_high

 

 

 

“Türkiye gıda ve tarım politikalarında bilgi teknolojilerini en etkin kullanan ülkeler arasında”

 

 

​Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker “4. Uluslararası Agro-Geoinformatics 2015 Konferansı”na katıldı. Konferansta konuşan Bakan Eker, Türkiye’nin gıda ve tarım politikalarında bilgi teknolojilerini en etkin kullanan ülkeler arasında olduğunu söyledi.

 

İstanbul’da düzenlenen “4. Uluslararası Agro-Geoinformatics 2015 Konferansı”nd konuşan Bakan Eker, yükselen gıda israfı ve üretim alanında artış baskısının tarımda inovasyonu zorunlu kıldığını söyledi. Bakan Eker sözlerini şöyle sürdürdü; “Sağlam dataya ihtiyacımız var, bunun için de doğru gözlemlere ve doğru analizlere ihtiyacımız var. Tarımda doğru bilgilerin elde edilmesi, bu bilgilerin doğru işlenerek sahada en ideal biçimde uygulanması israf ve üretim baskısının böylesine arttığı bir dönemde büyük önem kazanmıştır” dedi.

 

“Şu anda 10 bin civarında donanımlı ziraat hekimi ve veteriner sahada”

 

Bakan Eker, konfreansta çeşitli konuşmacıların tarım ve tarım teknolojileri alanındaki gelişmeleri ele alacağını belirterek,  çeşitli ülkelerin 150’nin üzerinde bildirge sunacağını aktardı. Tarımda verimliliği artırırken kaynak kullanımını da adaletli bir şekilde sağlayacak yeni sistemler üzerinde çalıştıklarını anlatan Bakan Eker, şu anda 10 bin civarında teknik olarak donanımlı ziraat hekimi ve veterinerin sahada hizmet verdiğini kaydetti. Dünyada tüm inanç sistemlerinin adil paylaşımı öncelediğini belirten Bakan Eker, küresel arz güvenliği için adaletli paylaşım modellerinin ancak tüm ülkelerin katkısıyla kurulabileceğini ifade etti. Bakan Eker, “Gıda güvenliğinin olmadığı yerde stratejik güvenlik de olmaz” diye konuştu.

 

 “21 ülkeden 151 makale hazırlandı”

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü Gürsel Küsek ise konferansın uluslararası katılımla güncel tarım politikalarının tartışıldığı bir platform olduğunu belirterek, konferansın her yıl daha geniş kitlelere ulaştığını söyledi. “4. Uluslararası Agro-Geoinformatics 2015 Konferansı” Genel Sekreteri Liping Di ise 21 ülkenin çeşitli üniversitelerinden bilim insanlarının tarım alanındaki çalışmalarının yer aldığı 151 makalenin tartışılacağı konferansın Türkiye’nin bu alandaki çalışmaları ne kadar önemsediğinin bir göstergesi olduğunu kaydetti.


Yazan - 20 Temmuz 2015. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x