Su kuşlarının donan gölde yaşam mücadelesi


Türkiye’nin en büyük tatlısu gölü olan Beyşehir Gölü’nün aşırı soğuklar nedeniyle buz tutması, bölgedeki su kuşlarını da olumsuz etkiliyor.

KONYA

Türkiye’nin önemli kuş cennetleri arasında bulunan, Konya’daki Beyşehir Gölü Milli Parkı’nda onlarca tür yaşam sürüyor.

Milli park alanındaki göl yüzeyinin buzlarla kaplanması, bölgede beslenen kuş türlerini de açlık tehlikesiyle karşı karşıya getirdi.

Beyşehir ilçe merkezinde, donan gölün kıyı kesiminde yiyecek arayan sakar meke ve martıları, sahilde gezinti yapan vatandaşlar, attıkları ekmek parçalarıyla besliyor. Beyşehir Belediyesi ve sivil toplum kuruluşları da zaman zaman yürüttükleri faaliyetlerle kuşlara yem desteği veriyor.

Balıkçıların bıraktığı balıklarla besleniyorlar

Gölün buz tutması nedeniyle suya dalıp avlanamayan balıkçıl gibi türler de yiyecek bulmakta zorluk yaşıyor. Kuşlar, bölgede faaliyetini sürdüren az sayıdaki balıkçıların kıyıya bıraktığı balıklarla besleniyor.

Balıkçıların av dönüşünde göl kıyılarına su kuşlarının beslenmesi için döktüğü, ekonomik değeri olmayan Çin sazanı, açlık çeken türlerin imdadına yetişiyor.aa

Muhabir: Abdülhamit Yaşar


Yazan - 25 Ocak 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK, SU ÜRÜNLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x