Sürüleri için 4 gündür zorlu yolculuk yapıyorlar


 

Van’da iki besici, yazın Gürpınar ilçesindeki yaylalara çıkardıkları hayvanlarını, kötü hava şartlarında 4 gün sürecek yolculuğun ardından kentteki ağıllarına ulaştıracak.

 

 

 

VAN

 

Van’da iki besici, yazın Gürpınar ilçesindeki yaylalara çıkardıkları hayvanlarını, kentteki ağıllara ulaştırmak için kötü hava şartlarında zorlu bir yolculuk sürdürüyor.

 

Besiciler Osman Faran (56) ile Gürgin Dinç (65), yazın 350 koyunu beslenmeleri için Gürpınar ilçesindeki yaylalara çıkardı.

 

Yüksek kesimlere kar yağması ve havaların soğumasıyla hayvanlarını yaylalardan kentteki ağıllara getirmek isteyen besiciler, 4 gün önce kötü hava şartlarında zorlu bir yolculuğa çıktı.

 

Eşyalarını yükledikleri atları ve köpekleriyle yürüyerek 110 kilometre yol kateden besiciler, bugün hayvanlarını ağıllarına ulaştırmayı amaçlıyor.

 

 

 

“6 aydır yayladaydık”

 

Besicilerden Faran, hayvanları daha iyi beslenmesi için her yıl Gürpınar’ın yaylalarına götürdüklerini söyledi.

 

6 aydır yaylada olduklarını anlatan Faran, “Hava şartları bazen çok kötü oldu. Gece gündüz demeden, dağ bayır gezerek ve hayvanlarımızı otlatarak eve doğru gidiyoruz. Günümüzde hayvan bakımı çok zorlaştı. Özellikle yem bulmakta güçlük çekiyoruz. Bu sene saman kıtlığı da yaşadık. Birçok hayvanımız bu yüzden telef oldu.” dedi.

 

 

 

“İki koyun yolda doğurdu”

 

Besicilerden Dinç de araç tutacak paraları olmadığı için hayvanlarıyla arazide yürümek zorunda kaldıklarını dile getirdi.

 

Hayvanları yayladan şehir merkezine getirmek için araç sahiplerinin bin lira istediklerini aktaran Dinç, “Bizim sürümüz 3 defada ancak götürülebilir. Bu da 3 bin lira yapıyor. Bu para bizim için çok fazla. Aslında hava şartları güzel olursa araziden götürmek hem bizim faydamıza hem de hayvan için çok iyi oluyor. Yolculuğumuz esnasında 2 koyunumuz doğurdu. Yavrularının üşümemesi için elimizden geleni yapıyoruz. İnşallah bugün eve ulaşırız.” sözlerine yer verdi.

 


Yazan - 9 Kasım 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x