Suudi Arabistan süt ve yumurta ithal edecek


10486237_687126274704232_2473606085764109483_o

 

 

Türkiye’ den yumurta ve süt ürünleri ithal talebinde bulunan Suudi Arabistanlı firma, tedarikçilerle iletişime geçmek istemektedir.

 

 

 

Gıda sanayi içinde % 16 üretim değerine sahip süt ve süt ürünleri sanayi; Gerek sütün çok sayıda besin öğelerini bileşiminde bulundurması ve insan yaşamının her evresinde tüketilmesi gereken temel bir besin maddesi olması gerekse ülke ekonomisine sağladığı katma değer açısından son derece önemli bir alt sektördür.

 

Süt ürünleri Türkiye’de beslenmede önemli bir role sahiptir. Ancak, sıvı süt tüketimi azdır. Süt, daha çok, işlenmiş olarak yoğurt, beyaz peynir ve ayran olarak tüketilmektedir. Kaşar peyniri de çok tüketilen işlenmiş süt ürünleri arasındadır. Süt ve süt ürünlerinin kişi başına ortalama yıllık tüketimi 138.14 litredir. Bu rakam diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında oldukça düşüktür.

 

Süt ve süt ürünleri ihracatı oldukça düşük düzeydedir. Türkiye’ nin ihraç ettiği önemli süt ürünleri raf ömürleri nispeten nispeten uzun olan peynir ve tereyağından oluşmaktadır. Ancak son yıllarda az miktarda da olsa dondurma ihracatı yapılmıştır. İthalatta ise, peynir, süttozu, peynir altı tozu ile tereyağı en önemli kalemleri oluşturmaktadır. Ülkeler itibariyle ithalat değerlendirilecek olursa, AB ülkelerinin önde geldiği görülmektedir.

 

Türkiye’ den yumurta ve süt ürünleri ithal talebinde bulunan Suudi Arabistanlı firma, tedarikçilerle iletişime geçmek istemektedir. Firmayla aşağıdaki linkten iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 


Yazan - 19 Mayıs 2016. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x