Tarihi Yedikule Bostanları planlara işlendi


 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Yedikule Bostanlarını tarım konseptli Kentsel Tarım Parkı olarak yaşatmayı hedefleyen projeye onay verdi.

 

 

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Yedikule Bostanlarını tarım konseptli Kentsel Tarım Parkı olarak yaşatmayı hedefleyen projeye onay verdi.

 

İBB Meclisi, Fatih Hacı Evhaddin Mahallesi’nde yer alan “Yedikule Belgradkapı Arası Çevre Düzenleme ve Peyzaj Avan Projesine ilişkin 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile Uygulama İmar Planı”nı ele aldı.

 

İstanbul 1 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararıyla uygun bulunan Yedikule-Belgradkapı Arası Çevre Düzenleme ve Peyzaj Avan Projesi, İBB Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edildi.

 

Proje kapsamında, tarihi Yedikule Bostanlarının, kentsel ekosistemin bir parçası olarak korunacağı ve Kentsel Tarım Parkı konsepti ile yeniden hayat bulacağı bildirildi.

 

Projenin, tarihi İstanbul Yedikule Karasurları’nın Yedikule tarafındaki kenarında bulunan yaklaşık 75 bin 230 metrekarelik alanın yüzde 28’inde uygulanacağı belirtildi. Ayrıca, 21 bin 632 metrekarelik alanın bostan (kent bahçesi) olarak korunacağı, vakfa ait 8 bin 800 metrekare ile şahsa ait bin 600 metrekarelik bölümün projeden çıkarıldığı öğrenildi.

 

Kentsel Tarım Parkı

Proje kapsamında Kentsel Tarım Parkı olarak tasarlanacak alanda, Şifa Kafe, sera ve atölyeler, pazar, ateşsiz piknik, dinlenme, farklı yaş grupları ve engelli çocuklar için oyun, basketbol antrenman alanları, bisiklet yolu, hasat lokantası, şifalı ve çiçekli bitkiler bölümlerinin yer alacağı kaydedildi.

 

Seralarda, sebze üretim atölyesi, arıcılık, kompost, bahçe yapıları, geri dönüşüm ve ahşap ürün atölyelerinin tasarlandığı, bostan ve üretim faaliyetleri için pazar veri ve festival alanı bulunacağı aktarıldı.

 

Engelli kullanıcılar için de pazar alanı meydanında konuşlandırılacak tarım atölyesinde, yükseltilmiş bahçelerde bostan üretimi imkanı sağlanacağı belirtildi.

 

Kütüphane ve derslikler, tohum bankası, çiftçilere ve bostanlara yönelik yapılabilecek eğitim, seminer ve toplantılar ile bostanlarla ilgili yayın ve tanıtıcı ürünlerin satışı için de bir mekanın ayrılacağı bildirildi.

 

Proje alanının güneş panelleri ile kendi elektrik ihtiyacını da karşılayacağı duyuruldu.

 

 

 


Yazan - 18 Şubat 2018. Kategori MANŞET, TARIM, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x