Tarımda destekler birkaç gün içinde açıklanacak


330327

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarımda havza bazlı üretim modeline geçileceğini, yeni düzenlemenin tarımsal hasılada zamanla 11 milyar TL artış sağlayacağını söyledi.

NTV’nin canlı yayınına katılan Çelik, “Havza bazlı üretim modelinde hangi ürüne hangi arazi parçasında destek vereceğimizi birkaç güne kadar açıklayacağız” dedi.

Çelik ayrıntılı açıklamanın Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılacağını da belirtti.

Bakan Çelik, “41 havza belirledik, o ürünleri o havzada ekmediyseniz destek alamayacaksınız… ‘Arazi benim kullanmam, ekmem de’ söz konusu değil… Küçük arazileri birleştirip büyük arazilere dönüştürüp, verimliliği artırıp çiftçinin daha çok kazanmasını sağlayacağız” dedi.

‘Mağduriyetle ilgili çalışma sürüyor’

Bu yıl bitkisel üretimin geçen yıla göre yüzde 2 artışla 117 milyon ton olarak gerçekleştiğini de belirten Çelik, “Buğdayda bu yıl kuraklık nedeniyle bir miktar azalma oldu ama 20.5 milyon tonluk ihtiyacımızı karşılayan bir üretim var” dedi.

Başbakanlıkta tabi afetler neticesinde zarar gören vatandaşlara destek amacıyla çalışmaların yürütüldüğünü de belirten Çelik, “Başbakan talimat verdi. Şu an hızlı şekilde tabi afetlerde üreticilerin mağduriyetiyle ilgili çalışma sürüyor” dedi.

Öte yandan Çelik Et ve Süt Kurumu’nun besilik hayvan ithalatının başladığını, 28 Eylül’e kadar toplam 47 bin hayvanın besicilere verilmiş olacağını da kaydetti.


Yazan - 21 Eylül 2016. Kategori MANŞET, TARIM, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x