Tek Sağlık Günü” Kutlama Mesajı


544e0f497825b

 

 

 

“Tek Sağlık Günü” Kutlama Mesajı

 

3 Kasım “Tek Sağlık Günü” olarak belirlenmiştir. 1762 yılında ilk veteriner fakültesinin Fransa’da kurulmasıyla, sağlık eğitimleri, iki ayrı eğitim programı çerçevesinde yürütülmeye başlanmıştır. Bunun sonucu, sağlık hizmetleri de insan sağlığı ve hayvan sağlığı olmak üzere iki alanda verilmeye başlanmıştır. Ancak; Sağlık eğitimleri ve sağlık hizmetleri, her ne kadar, iki ayrı alanda yürütülse de, bu iki alanın birbirinin içine geçmiş ortak hastalıkları (zoonoz hastalıklar) nedeniyle, bu iki alanda yürütülen çalışmaların birbirinden tamamen ayrılması mümkün olamamıştır.

 

Bunun sonucu, sağlık çalışmalarının ayrı yürütülmeye başlandığı, 1800 lü yıllardan itibaren “Tek Sağlık Konsepti” fikri ortaya atılmıştır. Burada amaç, halk sağlığını korumak adına, hem insanlarda, hem de hayvanlarda hastalık yapabilen etmenlerle ortak mücadele etmektir.

 

Bu gün, İnsanlarda görülen hastalıkların %61 hayvan kaynaklıdır. Son yıllarda yeni veya yeniden ortaya çıkan salgın hastalıklarda bu oran % 75 oranına ulaşmıştır. Zoonoz hastalıkların sayısı ise 200 ün üzerindedir.

 

Tüm bu gereklilikler nedeniyle, “Tek Sağlık Konseptinin” ciddi bir uygulama olarak gündemde olması gereklidir.

 

Tek Sağlık Konsepti, multi disipliner çalışmayı gerektirir. Türk Tabipler Birliği ve Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak, 2009 yılında “Tek Sağlık Konsepti” konusunda ortak çalışmalar yürütmek üzere, bir deklarasyon hazırlanmış ve imza altına almıştır. Bu çerçevede, beşeri hekimlerle, veteriner hekimlerin ortak düzenledikleri Zoonotik Hastalıklar Sempozyumunun VI. sını 5 Kasım 2016 tarihinde gerçekleştireceğiz.

 

Ancak; Meslek örgütleri olarak yürütülen bu çalışmalar, halk sağlığı açısında yeterli değildir. Bu konuda, Sağlık Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlıkları arasında da ortak çalışmalar yürütülmelidir.

 

Bu kapsamda;

-Her iki Bakanlık bünyesinde, aktif ve güçlü bir “Veteriner Halk Sağlığı” birimi

 

-Şu anda, yetersiz olan Zoonotik hastalıklara ilişkin epidemiyolojik çalışmalar, yeterli düzeye çıkarılmalıdır.

 

-Tıp ve veteriner fakülteleri ile araştırma enstitüleri arasında, tek sağlık konseptine yönelik işbirliği geliştirilmelidir.

 

-“Ulusal Zoonoz Komitesi” daha etkin hale getirilmelidir.

Halk sağlığının yeterli düzeyde korunması açısından önemli olan “Tek Sağlık Konseptine” uygun çalışmaların geliştirilmesi umuduyla, Tek Sağlık Gününü kutluyorum.

Talat GÖZET

Türk Veteriner Hekimleri Birliği

Merkez Konseyi Başkanı


Yazan - 3 Kasım 2016. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x