Terör temizliği yaylaları ekonomiye kazandırdı


 

Terör temizliği yaylaları ekonomiye kazandırdı

 

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da terörden arındırılan yaylalar, ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 2017 itibarıyla terör olayları ve terör örgütlerine yönelik operasyonlar nedeniyle daha önceleri vatandaşların zarar görmemesi için kullanıma kapatılan 18 ildeki (Bitlis, Batman, Muş, Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van, Siirt, Erzurum, Ardahan, Erzincan, Kars, Iğdır, Ağrı, Tunceli, Bingöl, Elazığ) 997 yayladan 412’si güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları ile terörden temizlenerek tekrar vatandaşların kullanımına açıldı.

Uzun yıllardır hayvancılığın yapılamadığı yaylalarda huzurun tesis edilmesiyle besicilik faaliyetleri tekrar başladı.

Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, yayla ve meraların kullanıma açılması, bölge halkının refah seviyesinin yükselmesinin ve bölgeye ekonomik katkı sağlanmasının önünü açtı.

Bu yıl yayla ve meraları kullanan vatandaş sayısının geçen yıla göre yüzde 16 artış gösterdiği bölgede, yetiştirilen küçükbaş hayvan sayısında yüzde 16, büyükbaş hayvan sayısında ise yüzde 5’lik artış görüldü.

386 bin vatandaş besicilik yapıyor
Ülke genelinde 6 bin 370 yaylada 340 bin 590’ı yerel, 48 bin 450’si göçer olmak üzere toplam 386 bin 110 vatandaş besicilik faaliyetinde bulunuyor.

Bu yaylalarda 4 milyon 354 bin 965’i küçükbaş, 1 milyon 620 bin 430’u büyükbaş olmak üzere yaklaşık 6 milyon hayvan yetiştiriliyor.


Yazan - 18 Temmuz 2018. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x