TMO Mısır’ı 595 Liradan Alacak


Bu yıl, TMO, mısırın tonunu 595 liraya almaya hazır. Bu geçen seneye göre yüzde 10,2 artışa tekabül ediyor.

 

ANKARA  – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bu yıl Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) mısırın tonunu 595 liraya almaya hazır olduğunu bildirerek, bunun geçen seneye göre yüzde 10,2 artışa tekabül ettiğini söyledi. Eker, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği binasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir basın mensubunun bu yılki mısır alım fiyatlarının netleşip netleşmediğini sorması üzerine, alım fiyatlarını netleştirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

 

“Biz üretici lehine piyasaya TMO olarak müdahale ediyoruz. 595 lirayla TMO, mısırın tonunu almaya hazır. Dolayısıyla bugünden itibaren web sayfamıza bunun bütün detayları girecek alımla ilgili. Bu geçen seneye göre yüzde 10,2 oranında bir artışa tekabül ediyor. Tabii sadece bu mısırın kendi fiyatıyla ilgili. Biliyorsunuz, buna biz ilave olarak da ton başına 55 lira prim ödeyeceğiz. 595 lira artı 55 lira olduğunda ton başına üretici 650 lira fiyat artı prim olarak eline geçecek diğer destekler hariç. Bir de ayrıca diğer mazot, gübre , sertifikalı tohum, toprak analiz desteği gibi onu da desteklerin toplamı 110 lira bunun 55 lirası prim olmak kaydıyla… Geçen seneye göre yüzde 10,2’lik bir artış var. ÜFE’yi dikkate aldığımızda bir yıllık üretici fiyat artışı yüzde 6,13, tüketici fiyatında da geriye doğru yıllık yüzde 9 oranında bir artış… Hem ÜFE hem TÜFE dikkate alındığında yüzde 10,2’lik bir artış mısır üreticisi lehine önemli bir fiyat.”

 

Bakan Eker, randevulu sistemin çalıştığını, bu yıl hububat alımlarında, alım sisteminde ve ödemelerde hiçbir aksamanın olmadığını, bir tek şikayet telefonu alınmadığını söyledi.

 

“ABD menşeli mısırda azalma, Türkiye’de ise üretim artışı var”

 

Bu sene mısır üretiminde geçen seneye göre bir artış beklediklerini, geçen yıl 4,2 milyon ton mısır üretimi varken, bu sene 4 milyon 850 bin tona yakın bir üretim beklediklerini bildiren Bakan Eker, “Dünyada mısır üretiminde özellikle ABD menşeli mısırda bir azalma söz konusu, ama Türkiye’de bir artış var mısır üretiminde” diye konuştu.

 


Yazan - 28 Ağustos 2012. Kategori TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
ARZ
ARZ
8 yıl önce

” bir tek şikayet telefonu alınmadığını” söylemiş Sayın BAKAN.

Santralleri kilitlenmiş.

Birisi Ulaştırma Bakanına haber versin.

Özelleşen haberleşme “özel” durumlarda demek ki telefonlara bakmıyor :

1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x