“Tohumda enformatik kirliliğe karşı kamuoyuna doğruları anlatın”


heyet

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gencer ve beraberindeki heyeti kabulünde  tohumda yanlış bilinenleri düzeltmek için doğruları, her türlü mecrada etkin yöntemlerle kamuoyuna anlatmaları  gerektiğini söyledi.

 

 

Bakan Eker, görüşmede zirai üretimin aslının tohum olduğunu belirterek Türkiye Tohumcular Birliğinin tohumculuk sektörü için çok önemli olduğunu söyledi. Bitki Islahatçı Hakları Kanunu ve Tohumculuk Kanunun, tohumcuların tarihinde dönüm noktası olduğunu ve varlık sebebi olduğunu belirten Bakan Eker, sektörü geliştirecek çalışmaların her zaman yanında olduklarını ifade etti.  Birliğin ve sektörün, yaptıkları çalışmaları her türlü mecrada doğru ve etkin yöntemlerle kamuoyuna anlatmaları  gerektiğinin altını çizen Bakan Eker, şahsi çıkarların cehaletle birleşerek enformatik kirliliğe neden olduğunu   söyledi. Bakan Eker, gıda güvenilirliği konusunda yapılan reform niteliğindeki yüzlerce çalışmayla Türkiye’nin gıda üretim ve arzı aşamalarında dünya standartlarına yükselmiş olmasına karşın  tohum konusu gibi enformatik  kirlilik yaşandığını söyledi. Kamuoyunda hibrit tohumun GDO sanıldığını söyleyen Bakan Eker, bu konuda kamuoyuna doğru bilgi vermek için birliğe önemli görev düştüğünü belirtti.

 

 

Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gencer de alt birlik üyeleri ile birlikte, Bakan Eker’e göreve başladığı günden beri yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür etti. Çıkarılan kanunlar  ile diğer yandan ilgili tüm bürokratların desteği ile sektörün belli bir noktaya geldiğini belirten Başkan Gencer, adeta pozitif ayrımcılık yapıldığını söyleyerek Bakan Eker’e teşekkür etti.

 

 

Enformatik kirliliği önlemek amacıyla el broşürleri dağıttıklarını vurgulayan Gencer, bakanlıkla birlikte kamuspotu üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

 


Yazan - 14 Mayıs 2015. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x