“Toprağın Kadınları” Ayakta Alkışlandı


​İzmir’de tarım ve hayvancılık alanında yaptıkları çalışmalarla kendi kulvarlarında başarı elde eden 35 kadın üreticinin yer aldığı “Toprağın Kadınları” projesinin ikinci etkinliği İzmir Ticaret Borsası’nda gerçekleşti.

İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, İzmir Ticaret Borsası işbirliği ile kırsal alanda yaşayan, tarımsal üretimin her aşamasında emek harcayan, üreten ve üretimleriyle var olan kadınların başarılı çalışmalarını ortaya çıkarmak amacıyla “Toprağın Kadınları” projesi 2018 yılı itibariyle başladı. Proje kapsamında sektöründe başarı elde eden 35 kadın seçilerek, bu kadınlarla kişisel gelişim eğitimleri ve çeşitli seminerler gerçekleştirildi.

Toprağın Kadınları Bir Kez Daha Bir Arada

Toprağın Kadınları Projesi’nde yer alan ve tarıma çok yakışan bu 35 kadın, İzmir Ticaret Borsası’nda düzenlenen ödül töreninde yeniden bir araya geldiler.

Törene İzmir Vali Yardımcısı Ahmet Ali Barış, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Musa Bakan, Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, Şube ve İlçe Müdürleri, Borsa Yöneticileri ve üretici kadınlar katıldı.

Törende konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Musa Bakan, Türk kadınının yaşamın her alanında olduğu gibi tarımsal üretimde de aktif rol oynaması gerektiğine inandıklarını söyledi. Projeyle, kadınların emeklerinin ve başarılarının bilinmesini arzuladıklarını dile getiren Bakan, “Türkiye’de ve dünyada, tarımda çalışan kadın iş gücü, giderek erkek iş gücünün yerini alıyor. Kadının, ülkelerin gelişmesindeki rolü ve önemi çok büyüktür. Kadınların her alanda olduğu gibi kırsal alanda da desteklenmesi gerekiyor. İşte ‘Toprağın Kadınları’ projesi tam da bu amaca hizmet ediyor. Proje kapsamında İzmir topraklarında üretim yapan başarılı kadınların hikâyelerini duyurmayı ve yaşatmayı planlıyoruz. Bugün burada öykülerini ve mesajlarını paylaştığımız kadın üreticiler, azimleri ve başarma güçleriyle örnek teşkil ediyor” diye konuştu.

İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli ise; Türkiye’nin gelişmiş ekonomiler arasında hak ettiği yere gelebilmesi için kadınların çalışma hayatında daha fazla yer alması gerektiğinin altını çizerek, “Toprağın Kadınlarının öykülerinin başka kadınlara da ilham vermesi gerekiyor. Bu kadınlar rol model olacak, diğer kadınları ekonomik anlamda daha karlı, sürdürülebilir bir üretim modeli için teşvik edecek ve kadınlarımızın kendi aralarında dayanışmasıyla, kazançları da emek verdikleri tarımsal üretimde söz sahibi olma imkânları da katlanarak büyüyecek” dedi.

Konuşmaların ardından 35 kadının tarımsal hikâyeleri ve başarı öykülerini anlatan belgesel gösterimi gerçekleşti. 35 dakika süren belgeseli tüm katılımcılar ilgiyle izlerken, öyküleriyle gurur veren ve hayranlık uyandıran kadınlar ayakta alkışlandı.

Törende daha sonra İzmir Vali Yardımcısı Ahmet Ali Barış, Musa Bakan ve Işınsu Kestelli tarafından kadınlara başarılarını taçlandırmak için hazırlanan plaketler verildi.

Tören sonrası kadınlar, üretmiş olduğu ürünleri, Ticaret Borsası binasında oluşturulan stantlarda sergileyerek satışa sundu. Sergi alanında ayrıca İzmir İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen yeni bir proje kapsamında oluşturulan, Çiftçi Kadınlar Halk Oyunları Ekibi bir gösteri sundu. Tamamı Kemalpaşa İlçesi Dereköy Mahallesi’nde yaşayan üretici kadınlardan oluşan ekip, yöresel kıyafetleri ve amatör ruhlarıyla büyük beğeni topladı.


Yazan - 28 Mart 2018. Kategori MANŞET, TARIM, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x