Türk Veteriner Hekimleri Birliği Duyurusu


14355150_1374723562556138_7772827413160526096_n

 

VETERİNER HEKİMLERİ ODASI BAŞKANLIĞINA

 

 

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği tarafından açılan dava sonucunda, Danıştay 8. Dairesi “Kamu Dışında Görev Alan Veteriner Hekimlerin Çalışma Usul Ve Esaslarına Dair Tebliğin” 9. Maddesinde yer alan “veteriner hekimlerin aylık asgari ücretinin” Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından belirlenmesinin kanuni dayanağı olmadığı gerekçesi ile bu maddenin “yürütmesinin durdurulması” kararı vermiştir. Bu nedenle şu aşamada, tebliğin bu maddesinin uygulanması mümkün değildir.

 
Ancak; “Türk Veteriner Hekimleri Birliği Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Uygulama Yönetmeliğinin” 113. (1) maddesi ile ilgili aynı kurum tarafından açılan dava lehimize sonuçlanmıştır. Yönetmeliğin bu maddesi; Veteriner Hekim Odalarına, kamu dışında çalışan veteriner hekimlerin, ücret ve sosyal haklarını belirleme yetkisi tanımaktadır.

 
Bu nedenle; Kamu dışında çalışacak tüm veteriner hekimlerin, yönetmeliğin bu maddesi çerçevesinde, yine işverenle, çalışma şartlarını ve ücreti belirleyen sözleşme yapmaları zorunlu olup, sözleşmelerde, 2016 yılı için belirlenen asgari ücretler dikkate alınarak onaylanacaktır. Uygulamadaki tek değişiklik, tebliğ yerine yönetmeliğin geçmesidir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

 

Talat GÖZET
Türk Veteriner Hekimleri Birliği
Merkez Konseyi Başkanı


Yazan - 20 Eylül 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x