Türk Zeytin ve Zeytinyağı Kutsal Topraklarda


1479976278_5-1

ZZTK Cidde’de Türk Zeytin ve Zeytinyağını Tanıttı

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı ihracatını arttırmak için, 21-24 Kasım 2016 tarihleri arasında Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen Foodex Saudi 2016 Fuarı’na iştirak ederek Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımına imza attı.

Suudi Arabistan’ın yıllık yaklaşık 22 bin ton zeytinyağı tükettiğini ifade eden Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) Yönetim Kurulu Başkanı M. Kadri Gündeş, üretimin çok kısıtlı olması nedeniyle bu rakamın neredeyse hepsinin ithalat yoluyla karşılandığını belirtti. Türkiye’nin Suudi Arabistan’a yıllık 9 milyon 172 bin ABD$ zeytinyağı ihraç ettiğini belirten Gündeş, ülkemizin İspanya, Tunus ve İtalya’dan sonra S.Arabistan’ın dördüncü zeytinyağı tedarikçisi konumunda olduğunu, 2016/17 sezonunda bu rakamın artmasının beklendiğini kaydetti.

Yıllık 43 bin ton sofralık zeytin tüketimi bulunan S.Arabistan’ın üretiminin ise yalnızca 4.500 ton olduğunu kaydeden Gündeş, S.Arabistan’ın yaklaşık 39 bin tonluk zeytin ithalatının %80’lik kısmını İspanya ve Yunanistan’dan gerçekleştirdiğini, bu tabloyu ülkemiz lehine çevirmek için hedef ülke olarak belirlenen S.Arabistan’a yönelik tanıtım çalışmalarına ağırlık verdiklerini ifade etti.

1479976279_3

Suudi Arabistan’ın 30 milyonluk nüfusu yanında her yıl 15 milyon turistin ziyaret ettiği petrol zengini bir ülke olduğuna işaret eden Gündeş, “Suudi Arabistan bizim için hedef pazar konumunda olan bir ülke. Ülke ekonomisinde son dönemde görülen yavaşlamaya rağmen, toplam gıda tüketiminin %7 artarak yaklaşık 60 milyar ABD$ seviyesine ulaşacağı, 2018 yılında ise bu rakamın 66 milyar ABD$ olacağı öngörülmekte. S.Arabistan Körfez ülkeleri arasında en geniş gıda ve içecek pazarına sahip ülke. Komite olarak ilk kez 2015 yılında katıldığımız, S.Arabistan’ın gıda ve içecek alanındaki en önemli fuarı olan Foodex Saudi’ye ikinci kez katılarak konumumuzu güçlendirmek istedik. Fuarda ZZTK standı ziyaretçilerin en yoğun ilgi gösterdiği stantlardan biri oldu” diye konuştu.

Suudi Arabistan, Cidde Kongre ve Fuar Merkezi’nde 9.800 m2 alanda 4 gün boyunca süren Foodex Saudi Fuarı’na 480’den fazla firmanın katıldığını anlatan Gündeş şöyle devam etti; “Standımızı ziyaret eden ziyaretçilere Türk zeytin ve zeytinyağı tadımı yaptırıldı. Fuara 32 farklı ülkeden firmalar katılarak ürünlerini sergilerken Türkiye’nin yanı sıra Hindistan, Güney Kore, İspanya, Pakistan, Cezayir, Ürdün, Filistin, Çin, Mısır ve Sri Lanka fuarda milli katılım gerçekleştiren ülkeler oldu. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı üretim rakamlarında yaşanacak artışa paralel olarak Suudi Arabistan’a ihracatımız da artış gösterecektir.”

Türkiye 2015/16 sezonunda Suudi Arabistan’a 9 milyon 172 bin ABD$ zeytinyağı, 2 milyon 210 bin ABD$ sofralık zeytin olmak üzere, toplam 11 milyon 382 bin ABD$ zeytin ve zeytinyağı ihraç etti.


Yazan - 24 Kasım 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x