Türkiye Rusya’dan ruble ile buğday alacak

Sosyal medyada paylaş.

 

Rus “SovEkonAnalitik Merkezi‘nden yapılan açıklamada, Türkiye’nin, Rusya’dan ruble ile 30 bin ton yüksek protein buğday ithal edeceği belirtildi.

 

İthalatın ton başına yaklaşık 17 bin ruble olarak ödeneceği ve bu şekilde yapılacak ticaretin iki ülkenin de kendi ulusal paraları ile yapılacağı için para dönüşümü sebebiyle olacak kayıpların azaltılması hedefleniyor.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir süre önce Rusya ile yapılacak ortak ticarette iki tarafın da kendi para birimleri ile ticareti artıracağını açıklamıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise bu teklifin iki taraf için de faydalı olacağını belirtmiş ve para dönüşümü kayıpların azaltacağını belirtmişti. Buğday ticareti Türkiye ve Rusya arasında önemli bir yer teşkil ediyor

 

Rus basınında yer alan haberlere göre, Rusya’nın hem kuraklık hem de Rus iç piyasasında fiyatların yükselmesi nedeni ile buğday ihracatını azaltmış durumda. Ayrıca buğday ihracatının tamamen durdurulması da gündemde.


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=129757

Yazan - Eki 4 2018. Kategori MANŞET, TARIM, GIDA, Uncategorized. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı