Türkiye’nin ilk ‘Yumurta Müzesi’nde 240 farklı tür sergilenecek


 

 

 

Türkiye’nin ilk ‘Yumurta Müzesi’nde 240 farklı tür sergilenecek

 

Afyonkarahisar’da mayısta açılacak Türkiye’nin ilk Yumurta ve Sanatları Merkezi’nde hem 240 farklı türden hayvanın yumurtaları hem de sanat eseri haline getirilmiş yumurtalar sergilenecek.

 

Afyonkarahisar’da bu ay içinde hizmete girecek Türkiye’nin ilk Yumurta ve Sanatları Merkezi’nde, hem farklı türlerden hayvanların yumurtaları hem de sanat eseri haline getirilmiş yumurtalar izlenime sunulacak. Türkiye’nin önemli yumurta üretim merkezlerinden Afyonkarahisar’daki merkez, bu alanda dünyanın 6’ncı, Türkiye’nin ise ilk müzesi olacak. İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, yaptığı açıklamada, kentin Türkiye yumurta borsasında hatırı sayılı bir konumda olduğunu söyledi.

 

Hem yumurta üretimine dikkati çekebilmek hem de sanatsal faaliyette bulunmak adına güzel bir proje hazırlandığını belirten Tanır, şöyle devam etti: “Proje devlet-özel sektör iş birliğiyle gerçekleştirildi. Afyonkarahisar Yumurta ve Sanatları Merkezi Türkiye’de bir ilk. Bu anlamda çok ilgi çekeceğini düşünüyoruz. Müzemizde iki bakış açısı söz konusu. İlki yumurtalarla, diğeri yumurta sanatlarıyla ilgili. Ülkemizin 37 şehrindeki 22 üreticiden 240 farklı ırktan yumurtalar burada sergileniyor. Yine 9 sanatçımız, yumurta sanatlarıyla ilgili eserlerini bize gönderdi. 100 civarında sanat eserine dönüşmüş yumurta burada sergileniyor. 300’ün üzerinde farklı çeşitte yumurtayı burada görmek mümkün.”

Tanır, köpek balığından caretta carettaya kadar vahşi yaşamdan birçok hayvanın yumurtasının müzede sergileneceğini ifade etti. Müzenin farklı konseptiyle yoğun ilgi görmesini beklediklerini vurgulayan Tanır, “Dünyada 5 ülkede yumurta müzesi bulunuyor. Romanya, Ukrayna, Avusturya’daki müzelerde paskalya tipi yumurtalar sergiliyorlar. ABD ve Çin’de ise bizim müzemizdeki tarzda doğal yumurtalar sergileniyor. Afyonkarahisar’daki müzemizin hepsinden daha önemli olduğunu düşünüyoruz. Merkezimiz müze formatında hazırlandı. Afyonkarahisar’da turizme ciddi katkı sağlayacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Yumurta ve Sanatları Müzesi oluşturulurken ekosistemi de dikkate alarak çalışma yapıldığına işaret eden Tanır, bütün yumurtaların ölü embriyolardan seçildiğini, vahşi ırk yumurtalarının da doğum yapmış hayvan ırklarından temin edildiğini anlattı.Müzenin kurulmasına destek veren iş adamı Mehmet Kumartaşlı da Afyonkarahisar turizmine katkı sağlamaya çalıştıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:”Ülkemizdeki 100 milyon yumurta tavuğunun 20 milyondan fazlası Afyonkarahisar’da bulunuyor. Bundan dolayı şehrimizin yumurtayla anılmasını istiyoruz. Bu anlamda müze projemize katkı sunduk. Türkiye’de ilk ve tek olması noktasında şehrimizin turizmine ciddi katkı sağlayacağına inanıyorum.”


Yazan - 11 Mayıs 2018. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x