Üzüm fiyatlarındaki artış üreticiyi sevindirdi


330753

 

Türkiye’nin en fazla üzüm üretiminin yapıldığı yerlerden Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde, ürün alımına başlanmasıyla birlikte fiyatlardaki yükseliş üreticileri memnun etti

 

 

Manisa’da kuru üzüm alımlarına başlanmasıyla fiyatlarda yükseliş yaşandı.

 

Kentte dokuz numara üzümün 3 liradan 3,35 liraya yükselmesi üreticiyi sevindirdi.

 

Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, Yılmaz-Saruhanlı Tarım Kredi Kooperatifinin üzüm alımına başlamasının ardından fiyatlarda hareketlilik yaşandığını belirtti.

 

Kooperatifin üzüm alması konusunda emeği geçen tüm Manisa milletvekillerine teşekkür eden Kaçire, şöyle konuştu:

 

“Biraz tereddüdümüz vardı ama gördük ki kooperatif hızlı bir şekilde üzüm alımına başladı mutlu olduk. İnşallah bundan sonra daha da güzel olacağına inanıyoruz. Şu an için piyasada olumlu bir hareketlenme var. 2 gün içerisinde üzüm fiyatlarında 35 kuruşluk bir artış oldu. 9 numara kuru üzümün fiyatı 3 liradan 3 lira 35 kuruşa çıktı. Ayrıca ihracatçılardan kuru üzümün ton başına fiyatında da 75 dolar gibi bir yükselme olduğunu öğrendik. Hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

 

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, kooperatifin seri bir şekilde üzüm alımına başlamasından son derece memnun olduklarını ifade etti.

 

Alımların artarak devam etmesini isteyen Okur, “Toprak Mahsülleri Ofisi de devreye girerse bu bizi daha da memnun eder. Şu an kooperatifin almış olduğu üzüm bizi memnun etmiştir. Bu konuda emeği geçen bütün bölge milletvekillerimize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

Üreticinin yüzü güldü

 

Yılmaz-Saruhanlı Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Harun Akdemir ise Kurban Bayramı tatilinin ardından üzüm alımına başladıklarını, piyasadaki tecrübeli eksperlerle anlaşma yaparak kooperatife gelen ürünlerden numune alıp bunu fiyatlandırdıklarını anlattı.

 

Çiftçilerin fiyatı uygun görmesi halinde evden alınan numunelerle karşılaştırma yapıp alımı gerçekleştirdiklerini dile getiren Akdemir, “Çiftçilerimizden yoğun bir talep var. 3 günde 80 ton civarında kuru üzüm aldık. Üreticilerimiz piyasaya göre verilen fiyatlardan oldukça memnun. Özellikle dışarıdaki fiyatların kendilerini tatmin etmediğini bizdeki fiyatların daha tatminkar olduğunu beyan ediyorlar.” dedi.

 

Üzüm üreticisi Necmi Korkut da fiyatlarının hareketlenmeye başladığını bundan mutluluk duyduklarını kaydetti.


Yazan - 24 Eylül 2016. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x