Veteriner Hekim Eğitimi ve Açık Öğretim…


1357230554387-1

 

 

 

 

Dr.H.Yalçın KÖKSAL

Veteriner Hekimlik Derneği

Genel Sekreteri

 

Yıllardır düşünüyorum,liseden sonra ”Acaba boşa mı  5 yıl okula sabah 8,00 – 17,00 taşındık,yetmedi fakülte sonrası kimimiz doktora  , kimimiz uzmanlık eğitimi aldık.Oysa  AÇIK ÖĞRETİM diye bir şey varmış.Baksanıza uzaktan ve hiç laboratuar görmeden Laborant Veteriner Sağlık Teknikeri yetiştirilebiliyormuş.Bu eğitimi 2 den 5  e oda gerekmez  2,5  yıla çıkarıp VETERİNER HEKİM  yetiştirselermiş ve bizleri de bu kadar yormasalarmış.

 

Otobüs,metro yolculuğu veya metroda  ya da sinemada film aralığında şöyle bir bakıp,Anatomi,Histoloji, Patoloji,Viroloji,Sun’i Tohumlama,Dahiliye,Hariciye,Doğum ,Gıda,Hayvan Besleme…..hepsini yutardık ve biz bu eğitimi aldık , sonunda da diploma aldık verin bizim hakkımızı kardeşim diye birde afra tafra yapar,hatta mağdurları oynardık.Gerçekten bize yazık etmişler.

 

Biz Veteriner Hekimliğin Yaşamsal Önemini kamu oyuna anlatmaya çalışmak yerine kendimize , en başta bu AÇIK ÖĞRETİM REZALETİNE GÖZ YUMAN YÖK’E ANLATAMAYAN HATTA KAFA TUTAMAYAN  AKADEMİSYENLERE ANLATMALIYMIŞIZ.

 

Öncelikle bu meslek  Sosyal İçerikli mi,yoksa  Fen Bilimleri ağırlıklı mı onu öğrenelim.Bu mesleği icra edebilmek için  Laboratuvar ,Klinik,Uygulama olanakları sağlanmış alt yapısı eksiksiz eğitim kurumlarında hem nazari,hem uygulama yönünde yetişmiş olmak gerekmez mi?

 

İsyanım büyük. Bu mesleği kimsenin ama kimsenin hafife almak haddi ve hakkı yoktur. Yapılan bu uygulama ile yıllardır kazandıkları mesleki kazanımlarını kaybettiklerinin farkında olmayan VETERİNER SAĞLIK TEKNİSYENLERİNİ anlamakta zorluk çekiyorum.

 

Onlar orta okul sonrası girdikleri 3 yıllık meslek liselerinde VETERİNER YARDIMCI SAĞLIK PERSONELİ olarak (VETERİNER SAĞLIK MEMURU) tam bir eğitim alarak yurdun her köşesinde gece gündüz  ülke hayvancılığına  hizmet etmenin onur ve gururunu yaşarlarken, ortaya çıkan  Veteriner Sağlık Teknikerliği  gibi Liseden sonra 2 YILLIK EĞİTİM  alarak TEKNİKER ünvanı alan ne yapacağı,nasıl yapacağı ve nasıl istihdam edileceği belli olmayan bir olgu ile karşılaşınca ne yapacaklarını  bilemeden açık öğretim tuzağına düştüler.Netice mutsuz bir meslek camiası yaratıldı.

 

Eğitim planlaması ve programlanması güncel yapılamaz.Uzun vadeli  danışma ve araştırmalar sonrasında ve neticeleri saptanarak yapılması gereken ciddi bir çalışma ister.Aksi takdirde böylesine sorunlar la karşılaşmak kaçınılmazdır.

 

Esasen kargaşalığın başlangıcı,yıllar önce Tarım Bakanlığı yetki ve planlaması ile yürütülen Veteriner Sağlık Memuru Meslek Okullarının Milli EĞİTİME BAKANLIĞINA  bağlanmasıdır.

 

Yıllar önceki bir makalelerimdeki başlıklarla  yazımı sonlandırıyorum

 

“MESLEĞİMİZİ TANIYALIM –  MESLEĞİMİZE SAHİP ÇIKALIM”

 

 


Yazan - 13 Mart 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, H.Yalçın KÖKSAL. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x