Veteriner Hekimin İsyanı


123

 

 

 

 

 

20 yıldır Bolu’da Veteriner Hekim olarak çalışan Hakan Bakan, Belediyenin 20 yıl sonra işyeri için kendisinden ruhsat istediğini ve bu uygulamanın usulsüz olduğunu iddia etti. Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Veteriner Hekim Hakan Bakan, “Ben %100 haklıyım, benim ruhsatım var, bize ruhsatı Belediye vermiyor, Tarım Bakanlığı veriyor” dedi.

 

ÖZEL HABER: Emrah ÖGET

 

Doğuş Veteriner Klinik’in sahibi Veteriner Hekim Hakan Bakan, iş yerinin 1995 yılında açıldığını ve ruhsatını da Tarım Bakanlığından aldığını ifade ederek, 20 yıl sonra Bolu Belediyesi tarafından iş yeri için ruhsat istendiğini, kendisinin buna direndiğini ve cazalar aldığını, son olarak iş yerinin kapatılmasını göze alamadığı için cezaları ödeyip ruhsatı almaya mecbur kaldığını iddia etti.

 

“DİRENDİM AMA EN SON KAPATMAKLA TEHDİT ETTİLER

 

Veteriner Hekim Hakan Bakan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ben direndim ama en son kapatmakla tehdit ettiler, onu göze alamadım. Hani kapattıktan sonra mahkeme devam eder ama mahkemeye de güvenmiyorum, bağımsız ve serbest bir yargı yok. Ben %100 haklıyım, benim ruhsatım var, bize ruhsatı Belediye vermiyor, Tarım Bakanlığı veriyor. Belediye diyor ki, bizden de ruhsat alacaksın. Bütün bu mevzuatları bir aydır konuşuyoruz ama anlatamadık. Ben bütün kanunları araştırdım. Mesela bunların bahsettiği kendi mevzuatlarında diyor ki, ‘Bu yönetmelik yürürlüğe girmeden önce, mevzuatına uygun olarak ruhsatlandırılmış bulunan işyerleri yeniden ruhsatlandırılamaz.’ Bu mevzuat 2011’de yürürlüğe girdi, benim işyerim 95’de açıldı. Çok açık ama anlatamıyorsun. Encümenden karar çıkartıp ceza kesitler. Şimdi onları ödeyince ruhsat vermek için geliyorlar” şeklinde konuştu.

 

“ŞİMDİ RUHSAT VERECEKLER, 20 YILDAN SONRA”

 

Emekli olduğunu belirten Hakan Bakan, “Ben geçen ay emeklilik dilekçesi verdim, düşünebiliyor musunuz emekli olmuşum, hala bunlar bana ruhsat verecek. 20 yıl önce ruhsat alınmış ama bunlardan değil. O zaman ki mevzuata göre gerçi şimdi de öyle biz eczaneler, klinikler, optisyenler, barolar bunlar Belediye’den ruhsat almazlar, direk kendi odalarından alırlar. Ama faklı yorumluyorlar. Çok uğraştım ama kapanma aşamasına gelince ödedim paraları işte şimdi ruhsat verecekler, 20 yıldan sonra” dedi.

 

“EVRENSEL HUKUK İLKELERİNE GÖRE YANLIŞ

 

Son olarak kanunları araştırdığını ve haklı olduğunu belirten Hakan Bilen haklı olduğunu şu kelimelerle ifade etti, “Belediye 20 yıldır açık olan kliniğe ruhsat dayatmasında bulunuyor, sürekli ceza yazıyor, karar çıkartıyorlar, aksi yöndeki kanunları göstermeme rağmen benden tekrar ruhsat istiyorlar. Hukukta temel bir ilke vardır; ‘kazanılmış haklar geri alınamaz’ bir de; ‘bir kanun çıktığı andan sonra yürürlüktedir’. Kimse tekrardan isteyemez, bu kanunlar açık. Hem evrensel hukuk ilkelerine göre yanlış hem de onların dayandığı kanuna göre de yanlış. Biz Belediye’ye tabi değiliz, özel yasalara tabiiyiz. Anlayacağınız ben geçen ay emeklilik dilekçemi vermişim yani paraya ihtiyacım olmasa kapatabilirdim. O zaman ne olacaktı, ruhsatsız 20 yıl çalışmış bir klinik kapanmış olacaktı ve kimse de bir şey demeyecekti” diye konuştu.

 

Takip Gazetesi


Yazan - 26 Haziran 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x