Veteriner Hekimler Nereye Meslek Nereye?


 

 

Izmir Veteriner Hekimleri Odası

BASINA VE KAMUOYUNA 28/04/18

Veteriner Hekimler Nereye Meslek Nereye?

20 yıla yakın bir süredir her yıl Nisan ayının son cumartesi günü Dünya Veteriner Hekimler Günü olarak kutlanmaktadır. 200 yıla yakın bir geçmişe sahip olan mesleğimiz zaman içinde, gerek eğitim programlarının çeşitlenmesi gerek teknolojik gelişmelere bağlı ilerlemelerle çok yol kat etmiştir.

Tüm dünyada Veteriner Hekimler tarafından yapılan mesleki faaliyetler ülkemizde de pek çok meslektaşımız tarafından başarı ile uygulanmaktadır. Ancak bizler Veteriner Hekimler olarak dünya standartlarını mesleki uygulamalarda yakalamış olsak da ülkemizde meslektaşlarımıza verilen haklar ne yazık ki aynı oranda ilerlememiştir. Mesleki özlük haklarımız dışında, mesleğimizi ilgilendiren konulardaki yasal düzenlemeler de günden güne başta halk sağlığına yönelik çalışmalarımız olmak üzere ne yazık ki kötüye gitmektedir.

Ülkemizde sıklıkla yaşanan gıda zehirlenmeleri, gıdalarda yapılan sahtecilik, büyükbaş hayvanlarda görülen zoonozlarda artış, halen kuduza bağlı insan ölümlerinin olması, antibiyotik ve ilaç kalıntılarına dair yaşanan sorunlar yasalarda Veteriner Hekimliği uygulamalarının yanlış düzenlenmesinin sonucudur. Yine yaşam hakkının özüne aykırı sahipli sahipsiz hayvanlara farklı muameleye neden olan yasalar, hayvanların mal olarak görülmesinden kaynaklanan hayvan hakları, refahı ve sağlığına gereken önemin verilmemesi ve duyarsızlık mesleğimizi her gün daha da aşağıya çekmektedir.

Dünya Veteriner Hekimler Gününde, dünya genelinde değerli olan mesleğimizin ülkemizde de hak ettiği yeri yasal düzenlemelerle de bulmasını diliyoruz.

Hak ettiği karşılığı maddi manevi alamadığı halde fedakârca mesleğini yüceltmek için çaba harcayan tüm meslektaşlarımızın günü kutlu olsun.

H. Gökhan ÖZDEMİR
Başkan
İzmir Veteriner Hekimleri Odası
Yönetim Kurulu adına


Yazan - 27 Nisan 2018. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x