Veteriner sağlık ürünlerinde yeni düzenlemeler…. 


611x395_headline_514c8cb8d219b

 

 

 

Halim UTLU

 

Hayvan sağlığının korunması ve gıda güvenilirliği konusunda, önemli bir adım daha atıldı…

 

Veteriner ürünü hammadde temininden, reçete aşamasına kadar tüm güvenilirlik sağlanmaya başladı…

 

İthal edilen veteriner tıbbi ürünlerinde,Türkiye’de üretilenler ile eşdeğer kalitede olmalarının sağlanması amacıyla, iki yıldır yurt içi ve yurt dışında İyi Üretim Uygulamaları (GMP) denetimleri gerçekleştiren Türkiye’de,31 Ekim 2015 tarihi itibariyle, ülkemizde ve yurt dışında 57 adet tesis denetlendi ve bu denetimler sonucunda 30 adet üretim tesisi, GMP sertifikası almaya hak

 

GMP standartları, 01 Kasım 2015’te uygulamada

 

Hayvan sağlığında kullanılan tüm veteriner tıbbi ürünlerin üretiminde, milat sayılabilecek İyi Üretim Uygulamaları (GMP) standartları, 01 Kasım 2015 tarihinden itibaren  uygulanmaya başlandı.Hayata geçirilen yeni düzenleme ile veteriner tıbbi ürün üretiminde yüksek kalitede üretim standardı aranarak, etkin ve güvenilir ürünlerin üretim, ithalat ve ihracat dönemine geçildi. İyi Üretim Uygulamaları (GMP) standartları sayesinde, Türkiye’de hayvan sağlığının korunması ve gıda güvenilirliği konusunda önemli bir adım daha atılmış oldu.

 

Veteriner Tıbbi Ürünler Hakkında Yönetmelik ve İyi Üretim Uygulamaları (GMP)  Kılavuzu

 

Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları kapsamında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, 2011 yılında Veteriner Tıbbi Ürünler Hakkında Yönetmelik ve İyi Üretim Uygulamaları (GMP) Kılavuzu’nu yayımlayarak başlattığı dönüşüm programına, üretim tesislerinden başlayarak, hızlı ve önemli bir ilerleme kaydetti.

 

Veteriner tıbbi ürünlerin tüm yaşam döngüsünü içerisine alan bu program, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden alınan bilgiye göre; 01 Kasım 2015 tarihinde tamamlandı. GMP ile veteriner tıbbi ürünler için üretim öncesi hammadde tedariğinden, veteriner hekim kontrolünde reçete ile uygulanmasına kadar geçen tüm aşamalarda, etkinlik ve güvenilirlik sağlanmaya başlandı..

 

2 yıldır  denetim yapıldı, 30 tesis, sertifika alabildi

 

İthal edilen veteriner tıbbi ürünlerinde, Türkiye’de üretilenler ile eşdeğer kalitede olmalarının sağlanması amacıyla, iki yıldır yapılan yurt içi ve yurt dışında İyi Üretim Uygulamaları GMP denetimleri gerçekleştirildi.31 Ekim 2015 tarihi itibariyle, Türkiye’de ve yurt dışında 57 adet tesis denetlendi ve bu denetimler sonucunda, 30 adet üretim tesisi, Bakanlıktan GMP sertifikası almaya hak kazandı..

Tesislerimiz, uluslararası  kalitede üretim yapıyor

 

Konu ile ilgili Bakanlığın yeni düzenleme ve uygulamaları hakkında, “Türkiye de, veteriner tıbbi ürün endüstrisini, yüksek kalite yönetim standartlarını muhafaza eden bir sektöre dönüştürdü. Tesislerimiz, uluslararası gereklilikleri karşılayan kalitede üretim yaparak, ihracatını arttırmakta ve Türkiye’yi bu konuda dünya piyasasında dikkatleri üzerine çeken ülke haline getirmektedir.” bilgilerine yer verildi.

 

 


Yazan - 12 Kasım 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x