Vimar Hayvan Sağlığı, Vilsan İlaç’ı 30 milyon TL’ye satın aldı

Sosyal medyada paylaş.

AAAAA

 

 

1995 yılından bu yana dünya standartlarında hayvan sağlığı için ilaç ve yem katkı maddeleri üretimi yapan Vimar Hayvan Sağlığı, 1986 yılında kurulan ve geniş bir ürün portföyü dahilinde ürettiği hayvan sağlığı ürünleri ile dünya hayvancılık sektörüne hizmet veren Vilsan İlaç’ı 30 milyon TL’ye satın aldı

 

Hayvan beslenmesi ve hayvan sağlığı konularındaki bilgi birikimi, geniş ürün çeşidi ve güçlü teknik kadrosu ile Türkiye hayvancılık sektörüne yön veren Vimar Hayvan Sağlığı, şirket satın alarak büyümeye devam ediyor. Firma, geçtiğimiz Haziran ayında yaklaşık 30 yıldır sektörde faaliyet gösteren Vilsan İlaç’ı 30 milyon TL’ye satın aldı. Sıfırdan yatırım yapmak yerine şirket satın alarak büyümeyi tercih eden Vimar, Vilsan için 20 milyon TL daha yatırım yaparak toplamda 50 milyon TL’yi gözden çıkarmış oldu.

 

Konuyla ilgili yapılan basın toplantısı Vimar Hayvan Sağlığı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baysan ile Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kutal’ın ev sahipliğinde gerçekleşti.

 

unnamed (34)

 

Cari açığı azaltacağız

 

Kanatlı ilaçlarında pazar lideri konumundaki Vimar’la ilgili bilgi vererek konuşmasına başlayan Vimar Hayvan Sağlığı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baysan, “Vimar A.Ş. olarak, dünya standartlarında veteriner ilaç ve yem katkı maddelerinin üretimini yapmaktayız. 1995 yılında “Hayvan Beslenmesi ve Hayvan Sağlığı” konularında faaliyet göstermek üzere İstanbul’da kurulan Vimar Hayvan Sağlığı, ağırlıklı olarak kanatlı sektörüne hizmet vermektedir. Gelişen teknoloji doğrultusunda yapmış olduğu yatırımlarla büyükbaş ve balıkçılık sektöründe de emin adımlarla ilerleyen Vimar, müşterilerin her türlü ilaç ve yem katkı ihtiyaçlarını karşılayacak zenginlikte ürün portföyüne ve müşterilere özel formül üretme kapasitesine sahiptir. Kendi bünyesinde oluşturduğu yenilikçi ve gelişmelere açık kalite kontrol laboratuvarında hammadde, bitmiş ürün ve yem analizlerini yapan firmamız; Ar-Ge laboratuvarında ise yeni ürün formlarını çalışıp geliştirmektedir” diye konuştu.

 

 

Yem katkı alanında niş ve katma değeri yüksek ürünler ile hayvan beslenmesi konusunda sektöre hizmet veren öncü firmalardan olduklarını belirten Baysan, satın aldıkları Vilsan İlaç hakkında ise “Vilsan, Türkiye’de yerli üreticiler arasında büyükbaş sektöründe lider firmalardan biridir. Son yıllarda adını yurtdışı pazarlarda oldukça bahsettirmiş ve global firmalar ile yarışır hale gelmiştir” dedi. Satın alma sonrası yapılan yatırım ile tüm ilaç üretiminin Vilsan’ın son teknoloji ile tasarlanmış tesislerinde Avrupa GMP standartlarına göre üretileceğini vurgulayan Mustafa Baysan, Türkiye veteriner ilaçları sektöründe önümüzdeki 3 yıl içerisinde lider konuma gelmeyi hedeflediklerinin altını çizdi. Aynı zamanda Güneş Ecza Depolarının da kurucusu olan Baysan, kurulduğu günden bu yana hayvancılık sektörüne hizmet veren yatırımları, üretimi ve ihracatı ile global bir şirkete dönüşen Vilsan İlaç’ı satın alarak cari açığı azaltacaklarını ve üretim kapasitelerini artıracaklarını söyledi. Baysan, hayvan sağlığı sektörünün devlet tarafından desteklenmesi halinde çok daha iyi yerlere gelebileceğini de belirtti.

 

 

Barış süreciyle ilgili de görüş bildiriminde bulunan Mustafa Baysan, sürecin sektöre olumlu yansıdığını vurgulayarak hayvancılığın yavaş yavaş eski günlere döndüğünü söyledi.

 

unnamed

 

 

Yeni satın alımlar yolda

 

Firmayı satın aldıkları ilk ay önemli bir Ar-Ge projesi başlattıklarını açıklayan Mustafa Baysan, şu an için 11 yeni ürünün geliştirilmesine başlandığını ve PET alanında ciddi yatırımlar yapıp o segment için de yeni ürünler çıkartacaklarını belirtti.

 

İlaçta yapılan yatırımın mevcut kapasitenin yaklaşık 3 katı olacağını söyleyen Baysan, “Yem katkı tesisimizin modernizasyonu ve kapasite artırımı için yine bir şirket satın alma planımız bulunuyor. Bu konuyla ilgili yakından ilgilendiğimiz 2-3 firma var ancak 2015 yılının 2. yarısında netlik kazanacak” dedi.

 

2015 ciro hedefi 100 milyon TL

 

Vimar Hayvan Sağlığı olarak Vilsan ile 2015 yılındaki konsolide ciro hedeflerinin 100 milyon TL olduğunu açıklayan Vimar Hayvan Sağlığı Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kutal, bu yıl içinse ciro hedeflerinin 70 milyon TL olduğunu belirtti.

 

Kutal, önümüzdeki sene yatırım yapmak adına birkaç firmayı incelediklerini ve bunların içerisinde Doğu’da bulunan firmaların da olduğunu söyledi. Vimar olarak fırsatları devamlı takip ettiklerini ve doğru zamanda doğru firmayı, doğru değerleme ile satın alabilmeye önem verdiklerini söyleyen Burak Kutal, “Öncelikle yem katkı alanındaki konumumuzu daha da güçlendirmek için bir satın alma planlıyoruz. Ayrıca ciddi bir hayvan sağlığı grubu olmayı hedeflediğimizden ürün çeşitliliğimizi arttırmak için, aşı, dezenfektan üreticileri de hem yurt dışında hem de yurt içerisinde radarımızda.” diye konuştu.

 

İhracat anlamında ciddi potansiyellerinin olduğunu belirten Kutal, “3 yıl içinde bulunduğumuz coğrafyada en büyük hayvan sağlığı üretim grubuna sahip olmayı hedefliyoruz. Yurtdışında da sıfırdan bir yatırım yapmak yerine ülkemizdeki gibi şirket satın alımlarıyla büyümekten yanayız.  Şu an için bölgesel olarak incelediğimiz adaylar da mevcut durumda.” dedi. Ürün formülleriyle ilgili de bilgi veren Kutal, “Tüm ruhsatlar firmamıza ait. Tüm formüller AR-GE departmanımızda geliştiriliyor. Ancak jenerik bir firma olduğumuzdan formüllerimiz için patent alamıyoruz” diye konuştu.

 

unnamed (48)

 

Güneş Ecza Depoları Hakkında

 

Mustafa Baysan tarafından 1986 yılında kurulan Güneş Ecza Depoları, ülkemizde veteriner ilaçları sektöründe faaliyet gösteren en geniş dağıtım organizasyonu olarak gösteriliyor. Güneş Ecza Depoları, gelişmeleri yakından takip ederek hizmet kalitesini devamlı geliştirmekte, kaliteli ve zengin ürün yelpazesi ile Türkiye’nin 6 noktasında faaliyet göstermektedir.

 

Vimar 4

 

Grup Şirketleri

  • İstanbul Güneş Ecza Deposu A.Ş. 1986 / İSTANBUL
  • Mersin Güneş Ecza Deposu Ltd. Şti. 1989 / MERSİN
  • Ankara Güneş Ecza Deposu Ltd Şti. 1990 / ANKARA
  • İzmir Güneş Ecza Deposu Ltd. Şti. 1997 / İZMİR
  • Baysan Ecza A.Ş.    1999 / BALIKESİR
  • Erzurum Güneş Ecza Deposu Ltd. Şti. 2006 / ERZURUM

 

Yıllık Cirosu: 250 milyon TL
Dağıtım ağı: Türkiye’nin her yerine kargo ile. Ayrıca 70 saha elamanı da bire bir müşteriye temin sağlayabiliyor.
Toplam çalışan kişi sayısı: 250

 

unnamed (28)

MUSTAFA BAYSAN KİMDİR?

1958 yılında Mersin’in Gülnar ilçesinde doğan Mustafa Baysan ilk ve ortaokul eğitimini memleketinde tamamladıktan sonra 1976 yılında Konya Veteriner Sağlık Meslek Lisesi’nden Veteriner Sağlık Teknisyeni olarak mezun olmuştur. Mezuniyetten sonra kamuda çalışmaya başlayan Mustafa Baysan’ın ilk görev yeri Mardin’in Savur ilçesi Tarım İl Müdürlüğüdür.

 

Ülkemizin değişik yerlerinde görev yaptıktan sonra Urfa / SURUÇ’ta görevli iken kamudan ayrılmış ve özel sektörde çalışmaya başlamıştır. Bir yıl TOPKİM ilaç firmasının İstanbul bölge sorumluluğunu yürüttükten sonra bu firmadan ayrılıp ticaret hayatına atılmıştır.

 

22

Farklı kişilerle gerçekleştirdiği ticari ortaklık deneyimlerinden sonra 1986 yılında, Güneş Grubu’nun nüvesi olan İstanbul Güneş Ecza Deposu’nu kurmuştur. Daha sonra sırasıyla, 1989 Yılında Mersin, 1990 yılında Ankara, 1997 yılında İzmir Güneş Ecza Depolarını ve son olarak da 1999 yılında Bandırma’da Baysan Ecza Depo’sunu faaliyete geçirmiştir. Güneş Grubu bünyesinde bulunan bu beş ecza deposunun yanı sıra 1995 yılında kurulan ve kanatlı sektörünün ihtiyaç duyduğu sağlık ve beslenme ürünlerinin imal ve ithalatını gerçekleştiren Vimar A.Ş. de Mustafa Baysan’ın ticaret hayatına kazandırdığı işletmelerden birisidir.

 

Ülkemiz firmaları yabancı firmalar tarafından satın alınmaya alışkındır. 2014 Haziran sonu Sn.Baysan, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Vilsan Veteriner İlaçları’nı satın alıp bünyesine katmıştır. Böylece ilk defa bir Türk hayvan sağlığı firması başka bir Türk Hayvan sağlığı firmasını satın almıştır. Mustafa Baysan, Vimar ve Vilsan birleşimi ile hem yem katkı hem de ilaç olarak hayvan sağlığı sektöründe kanatlı, ruminant ve kültür balıkçılında geniş ürün yelpazesi ve uzman kadrosuyla pazar lideri olmak için büyük bir adım atmıştır.

 

Eğitimi önemseyen işadamı, 2013-2014 öğretim yılında doğduğu yere olan gönül bağını bir kez daha göstererek Mustafa Baysan Meslek Yüksek Okulunu kurmuştur. Sn.Baysan eğitim alanında yardımlarını esirgememeye devam etmektedir.

 

Çevresinde sempatik ve sıcakkanlı kişiliği dikkat çeken Mustafa Baysan iş hayatında ilkeli, çağdaş ve dürüst kişiliği ile tanınmaktadır. Sosyal sorumluluk duygusu ile bir çok faaliyetin içerisinde yer alan ve topluma hizmet noktasında bir çok projenin gerçekleşmesine katkı koyan Baysan evli ve iki çocuk babasıdır.

 

 

vimar 5


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=67203

Yazan - Eyl 30 2014. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı