‘Yanan yerlere imar yasağı gelirse orman yanmaz’


56362

 

Bodrum Yarımadası Çevre Platformu Üyelerinden Nazan Yılmaz orman yangınlarının arkasında imar rantı olduğunu iddia etti.

Yaz döneminde yaşanan orman yangınlarının kundaklama mı, dikkatsizlik sonucu mu, yoksa alınmayan önlemler nedeniyle mi çıktığı tartışmalara neden oluyor. Geçtiğimiz günlerde Bodrum’un Derkeköy Mahallesi’nde çıkan orman yangınıyla ilgili, Bodrum Yarımadası Çevre Platformu Üyelerinden Nazan Yılmaz değerlendirmelerde bulundu.

Yanan alanların imara açılmaması için çalışma yürüttüklerini belirten Yılmaz, “Resmi olmayan kayıtlara göre bu yıl Bodrum Gündoğan’da 35 hektar alan, Ortakent/Yahşi’de 70 hektar, Karabağlar’da 250 hektar, İslamhaneleri’nde 14 hektar, en son Dereköy’de çıkan yangında da 55 hektar alan zarar gördü. Sahiller ranta açık alanlar. Bu alanların korunmasına, ağaçlandırılmasına yönelik çalışmalar yürüteceğiz. Yanan yerlere imar yasağı gelirse hiç yangın çıkmaz” diye konuştu. Aynı gün içinde üç farklı yerde dikkatsizlik sonucu yangın çıkmasının tesadüf olamayacağını dile getiren Yılmaz, “Bunun kasıtlı olduğunu düşünüyoruz” dedi. Yılmaz “Benim şu an en büyük korkum, Bodrum Torba yolu üzerinde çam ağaçlarının yoğunlukta olduğu alan. Çünkü Bodrum’da rant alanı olarak bir tek orası kaldı. Bununla ilgili şimdiden önlemler almaya çalışıyoruz. Orman Bölge Müdürlüğü ile yol kenarına ne yapabiliriz, tabelalar mı koyulmalı, burası için nasıl önlem alınmalı, nasıl uyarılarda bulunulmalı diye görüşmelerimiz devam edecek” dedi.

Yılmaz; Platform olarak yangınlarla ilgili, faillerin bulunması ve yanan alanların imara açılmaması için dava açacaklarını da belirtti.
Yangından sonra bölgede neler yapılabileceği konusunda Dereköy’de toplantı yaptıklarını söyleyen Avukat Azat Öztürk “Helikopterler sahilden su alamıyor. Sahiller gemilerle dolu olduğu için su almak zor oluyor, bunun için açık alanlara gitmesi gerekiyor. O yüzden yangın söndürmeyle ilgili sıkıntılar oluyor. Dereköy’de de dağların tepelerine su tankerleri konulması, dağlarda gölet oluşturulması gibi tekliflerde bulunduk” diye konuştu. Evrensel


Yazan - 13 Ağustos 2016. Kategori MANŞET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x