Yörüklerin asırlık lezzeti: Muğla Saraylısı


20161030_2_19848161_15529380_web

 

 

Muğla’da 300 yıl önce Yörükler tarafından bayramlarda ve kız isteme merasimlerinde hazırlanan “Muğla sarı lirası” tatlısı, bir firma tarafından “Muğla saraylısı” ismiyle tescillenerek vatandaşların beğenisine sunuluyor.

 

MUĞLA (AA) – Muğla’nın köylerinde Yörüklerin 300 yıl önce özellikle bayramlarda ve kız isteme merasimlerinde hazırladığı “Muğla sarı lirası” tatlısı, bir firma tarafından “Muğla saraylısı” ismiyle tescillenerek Türk ve dünya mutfaklarındaki yerini aldı.

 

Ege ve Akdeniz mutfağına katkı sunan gözde turizm merkezleri arasında yer alan Muğla’da, unutulmaya yüz tutmuş bir tatlı türü, bir firmanın girişimleriyle yeniden üretilerek damaklara hitap ediyor.

 

Yörede üretilen zeytinyağı ve cevizlerin yoğun olarak kullanıldığı ve hafif olması nedeniyle müşterileri tarafından yoğun olarak tercih edilen Muğla saraylısı, firma tarafından endüstriyel tasarım tescilinin alınmasının ardından, Türkiye’nin çeşitli illeri ile yurt dışında bazı ülkelere de gönderilmeye başlandı.

 

Firma sahibi Memduh Şahbaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yaklaşık 300 yıldır bölgede bilinen bir tatlı olan Muğla saraylısının yıllar önce kömür ateşinde iki tarafının da çevrilerek pişirildiğini ve rafine şekerin olmadığı zamanlarda bu tatlının pekmezle yapıldığını söyledi.

 

Tatlının günümüzde köylerdeki isminin ise “sini” olduğunu belirten Şahbaz, “Biz bu tatlıyı 1985 yılından bu yana yapıyoruz. Kendimize özgü bir ürün olması düşüncesiyle yola çıkarak artık evlerde yapılamaz hale gelen tatlıyı günlük hayata kazandırmayı planladık.” dedi.

 

Muğla saraylısını hediyelik bir ürün haline getirdik

 

Tatlının Muğla dışından da çok talep almasının kendilerini mutlu ettiğini belirten Şahbaz, “Biz bu tatlıyı yaparken para kazandık ama ondan daha önemlisi unutulmaya yüz tutmuş bir kültür mirasını, unutulmuş bir yöresel tadı tekrar hayata geçirdik, piyasaya sunduk, tanıttık, hediyelik bir ürün haline getirdik bu da bizi gururlandırıyor.” dedi.

 

Kız isteme merasimlerinde hazırlanıyordu

 

Muğla saraylısının yaklaşık 300 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu ve kentin sosyal hayatında önemli yeri bulunduğunu dile getiren Şahbaz, Muğla’da geleneksel kız isteme merasimlerinde hazırlanan tatlının günümüzde de yapılmaya devam ettiğini kaydetti.

 

Doğal malzemelerden hazırlanıyor

 

Muğla saraylısının yüzyıllardır Yörüklerin kültürlerinden gelen bir tatlı olduğunu ifade eden Şahbaz, “Tatlı, bölgemizde doğal olarak yetişen ürünlerden hazırlanıyor. İç malzemesi ceviz. Çünkü Muğla’da yapılan hemen hemen bütün tatlı çeşitlerinin iç malzemesi cevizdir. Amacımız yüzyıllardır çeşitli geleneklerle yaşatılan değeri gelecek kuşaklara aktarmak ve unutturmamak.” diye konuştu.


Yazan - 30 Ekim 2016. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x