“Yumurta tavukçuluğu destek kapsamında”


485154_110726122459307_829052289_n

 

 

 

 

​Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ankara Sanayi Odası’nın(ASO) 24.gündem toplantısına katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Eker, 2015’te IPARD kapsamında en az 1,2 milyar lira hibe ödemeyi ve ilave 10 bin istihdam oluşturmayı planladıklarını dile getirdi.

 

ASO’nun 24. Gündem Toplantısına katılan Bakan Eker, tarımın hayatın tüm alanlarına girdiğini belirterek, son 12 yılda tarım sektörünün yeniden yapılandırılmasıyla hububatın herkesi ilgilendirir hale geldiğini söyledi. Devletin, Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kayıtlı olan arazi için destek verdiğini ifade eden Bakan Eker, miras kalan arazinin bölüşümde anlaşmazlık çıkması durumunda destek verilemediğini, çünkü destek için resmi belgenin olması gerektiğini kaydetti. Arazi toplulaştırılmasıyla ilgili düzenlemeleri anlatan Bakan Eker, “Türkiye tarihinde tarım alanında yapılması gereken en önemli reform, arazi toplulaştırılmasıydı, biz bunu yaptık” dedi. Son 10 yılda 4,5 milyon hektar arazinin toplulaştırmasını tamamladıklarını bildiren Bakan Eker, Türkiye’de toplam 14 milyon hektar tarım arazisinin toplulaştırmaya müsait olduğunu, bu yıl sonunda 6 milyon hektar arazinin toplulaştırılacağını kaydetti. Eker, 2023 yılına kadar tarım arazilerini toplulaştırma işleminin tamamlanacağını ifade etti.

 

“Yumurta tavukçuluğu destek kapsamında”

 

Yumurta tavukçuluğunun da destek kapsamına alındığını dile getiren Eker, KDV, Gümrük Vergisi ve harçlardan muafiyetin IPARD-2’nin getirdiği en önemli imkanlar arasında yer aldığını kaydetti. Mehdi Eker, muafiyet tutarının 784 milyon lira olacağını ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz ASO üyelerini, Ankaralı genç ve hanımefendi müteşebbisleri, Ankaralı hemşehrilerimizi Bakanlığımızın gerek kendi bütçesinden sağladığımız Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamındaki yatırımlardan ve hibelerden istifade etmeye gerekse AB’den alıp üstüne para koyduğumuz IPARD fonundan istifade etmeye çağırıyoruz.”

 

Ankara’da 1 milyon 220 bin hektar tarım alanı bulunduğunu anlatan Bakan Eker, başkentin 2002’de 1,4 milyar lira olan tarımsal üretim değerinin, 2013’te 4,4 milyar liraya yükseldiğini belirtti. Eker, Ankaralı çiftçilere geçen yıl 755,5 milyon lira tarımsal kredi kullandırıldığını, 10 bin çiftçinin ise 486,5 milyon lira sıfır faizli hayvancılık kredisi kullandığını bildirdi.

 

GNA_5862-

 

“3 milyar lira yeni kaynak aktarıyoruz”

 

Bakan Eker, desteklenen projelerle 14 bin kişiye istihdam sağladıklarını dile getirerek, “2015’te IPARD kapsamında en az 1,2 milyar lira hibe ödemeyi ve ilave 10 bin istihdam oluşturmayı planlıyoruz” diye konuştu. Projenin ilk aşamasının 2013-2015 yıllarını kapsadığını anlatan Eker, IPARD-2 hakkında da bilgi verdi. Projenin 2. aşamasında yenilenebilir enerji yatırımlarının destekleneceğini belirten Eker, “Hibe oranları yüzde 70’e kadar çıkarılacak. Toplamda 3 milyar lira yeni kaynak aktarıyoruz, yani 3 milyar lira hibe. Yüzde 50’den (hibe oranı) hesaplasanız, 6 milyar liralık yatırım demek. Çok büyük bir imkan” dedi.

 

 

“Tarımda sessiz devrim yaşandı”

 

ASO Başkanı Nurettin Özdebir de Bakan Eker döneminde tarım alanında sessiz bir devrimin yaşandığını söyledi. Türkiye’nin tarımsal ürünler alanında net ihracatçı ülke konumunda bulunduğuna işaret eden Özdebir, “Bundan dolayı da çok mutluyuz” ifadesini kullandı. Sanayiciler olarak tarımsal alanda verilen desteklere gıpta ile baktıklarını kaydeden Özdebir, tarımsal araçların üretimindeki KDV uygulamaları konusundaki sıkıntılara değindi. Özdebir, “Bunu ithal edenler, yüzde 8 KDV ile ithal ediyorlar. Yani biz üretirken yüzde 18 KDV ile girdilerimizi alıyoruz. Üzerimize ciddi bir KDV yükü konuluyor ama ithalatçı doğrudan yüzde 8 ile ithal ettiği için onun üzerinde bir KDV yükü kalmıyor” dedi. Özdebir, haksızlık olarak nitelendirdiği bu durumun düzeltilmesi için Eker’den destek istedi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, konuşmaların ardından basına kapalı gerçekleşen oturumda, sanayicilerin sorularını yanıtladı.


Yazan - 22 Mart 2015. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x