Yumurtanın kulp’u yok,gözlerimde uyku yok…….!

Sosyal medyada paylaş.

Erkan KONURALP   Yumurta fiyatlarının 5 haftadır sürekli büyük ölçüde düşüş kaydetmesi,larının kaçmasına neden oluyor.

ÜRETİM FRENLENEMİYOR …
  Yumurta ihracatının 2011 yılında yüzde 80’lik bir artış yaşandı.2012 yılının ilk çeyreğinde ise yüzde 68’lik artışla 94 milyon dolarlık rakam yakalandı.Bu artışın yıl sonunda 500 milyon dolar olması bekleniyor.   Bu konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Ekiz Yumurta Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Ekiz şu bilgileri verdi” Türk Kanatlı Sektörü’nün yüksek girdi maliyetleri nedeniyle rakipleri ile rekabette zorlandığına işaret eden Ekiz şöyle konuştu: “Türk yumurtası kalitesinden dolayı rakip ülkelerin yumurtalarına göre box başına 2-3 dolar daha fazlasına müşteri buluyor. Buna rağmen, destek problemleri nedeniyle Ukrayna ve Güney Amerika gibi ülkelerle baş etmemiz mümkün değil.

Çünkü Ukrayna, Güney Amerika, Brezilya destek sorununu halletmiş, maliyetlerini düşürüyor ve Ortadoğu pazarına daha ucuza yumurta ihracatı yapabiliyorlar. Bin yumurtaya 15 dolar destek alınıyor, elimize geçen para 2 dolara kadar düşüyor. Sektörleri zor duruma sokan politikalar var, bunlarla ilgili Ekonomi Bakanlığımızla da görüşmeler halindeyiz. Bu doğrultuda rekabet edebilme gücümüz azalsa da Ortadoğu’ya yapabileceğimiz kadar ihracat yapmaya devam edeceğiz. Ancak devlet desteği böyle olursa, aynı hızla yumurta ihracatı geri gelecektir.”   Kanatlı sektörü olarak hem yumurta ihracatında hemde beyaz et ihracatında büyük bir ivme yakaladıklarını söyleyen Hamdi Ekiz bu başarılarının arkasında devlet desteğinin çok yetersiz olduğunu ifade etti ve devlet desteği konusunda Ekonomi Bakanlığı’ndan beklentileri olduğunu dile getirdi. Sektör ihracatını bu kadar artırmışken ve hedefte bu kadar ülke varken Toprak Mahsulleri Ofisi’nden bir destek görememekten yakınan Ekiz, bu konuda da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan destek geldiği taktirde sektörün ihracatta rekor kırmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.   Türkiye’den 2012 yılının ilk çeyreğinde en fazla yumurta ihracatı Irak’a oldu. Her 100 yumurtadan 90 tanesi Irak’a gitti. Irak’ı ise Azerbaycan, İsrail ve Suriye izledi. Türk Yumurtacılık Sektörü, 2012 yılında 17 ülkeye yumurta gönderme başarısı gösterdi.

 

BU BAŞARI AĞIZLARI SULANDIRDI AMA…

 

İhracatta yaşanan bu güzel tablo üretim patlamasına sebeb oldu.Öyle bir patlama ki,geçen yıl 360 adeti (Box) 36,5 dolara kadar yükselen yumurta fiyatları, bu yıl büyük bir hızla düşüşe geçti.Geçen ay 224 Tır Irak’a yumurta gönderildi.Fakat bu rakam 36,5 dolar yerine 22 dolar olarak geriledi.Aradaki fark büyüktü.   Kütahya Tavşanlı’dan üretici Kemal Özkul şu ikazı yaptı:Değerli yumurta üreticileri arkadaşlar;Tüy kırımı tavukları çıkaralım.Önümüzdeki günler hiç hoş değil.Bu işi yapmazsak tüm sektör sıkıntıya girecek.Hele,hele havaların daha da ısınacağını göz önüne alırsak,durumun vehametini daha güzel anlarız.Bilinçli hareket etmemiz gerekir.19 aylık (80 hafta)’lık hayvanlarımızı kümeste tutmanın sektöre ve ülkeye bir yararı yok.Bunları kesime göndermemiz gerekir.

FİYATLAR TÜKETİCİYE YANSIMIYOR

 

Yumurta fiyatları ihalesi ne kadar düşerse düşsün bunun görüntüsü çarşı pazara yansımıyor.En iri yumurta fiyatı Başmakçı Kooperatifi ihalesinde 13.50 kuruşa kadar düşse bile AVM demiyoruz,İstanbul semt pazarlarını gezdiğimizde orta boy yumurtanın 35 kuruş civarında etiket taşıdığını görüyoruz.O zaman tüketiciye yansımayan fiyat düşmelerinin sektöre bir yarar getirmediği bir gerçek.


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=27639

Yazan - Nis 30 2012. Kategori Erkan KONURALP, KÜMES HAYVANCILIĞI, YAZARLAR. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı